TechBlitz22 Gusht, 2017

Volkswagen sjell mikrobusat elektrike

Volkswagen ka konfirmuar se do të risjellë mirkobusat e tij klasik por në një version të ri, atë elektrik. Motorët e benzinave janë shkëmbyer me motorin e gjelbër eletrik dhe një mori pajisjesh elekrike të teknologjisë hi-tech. Mirkobusi ka pedalë ... Lexo »

Gusht 22, 2017
1 Korrik, 2017

NASA ka dërguar fëmijë-skllevër në Mars?!

NASA u detyrua edhe njëherë tjetër që të dalë me një deklaratë për të mohuar njërën nga teoritë konspirative, ndoshta më mizorja në qarkullim. Bëhet fjalë për zërat dhe artikujt që qarkullonin nëpër forumet dhe rrjetet sociale, kryesisht ato që ... Lexo »

Korrik 01, 2017


28 Qershor, 2017

Si u shpik iPhone

Iphone, për pak mund të mos kishte ekzistuar fare. Krijimi i versionit original të tij ka qenë një sipërmarrje e rrethuar nga një fshehtësi, që mbërrinte deri në paranojë. Kur “smartphone” i “Apple” doli në shitje 29 qershorin e vitit ... Lexo »

Qershor 28, 2017


22 Qershor, 2017

Gati 56 emoji-t e reja

Në arsenalin e emoji dhe vizatimeve që janë bashkangjitur tastierave virtuale do të hyjnë me 56 emoji të reja. Konsorciumi Unicode, i cili merret me standardizimin e pitogrameve që të jenë të dukshëm në çdo pajisje me çdo lloj sistemi ... Lexo »

Qershor 22, 2017


8 Qershor, 2017

Zbulohet planeti më i nxehtë në univers

Shkencëtarët kanë zbuluar planetin më të nxehtë ndonjëherë në univers. Ai është KELT-9b i cili është 650 vite dritë larg nga Toka dhe është dy herë më i madh se Jupiteri. Astronomët e vëzhguan atë me anë të dy teleskopëve robotikë ... Lexo »

Qershor 08, 2017


7 Qershor, 2017

Amazon redukton tarifat

Amazon do të ofrojë ulje në shërbimin e saj të abonimit Prime për amerikanët që marrin ndihmë financiare nga qeveria. Në vend të një tarife mujore prej 10.99 dollarësh, ata që kualifikohen për normën e zbritur do të paguajnë ... Lexo »

Qershor 07, 2017