TechBlitz

3 Qershor, 2019

Pas 18 vitesh, Apple do të mbyllë iTunes

Për pothuajse 18 vjet, aplikacioni iTunes ka qenë qendra e strategjisë së Apple, që përmban muzikën, filmat, si dhe sinkronizimin për të menaxhuar iPod dhe iPhonet. Apple ka kohë që thuhet se po planifikon të heqë atë dhe ta zëvendësojë ... Lexo »

03 Qershor, 2019


14 Maj, 2019

Hakerët sulmojnë aplikacionin WhatsApp

Hakerët instaluan nga distanca një softuer të mbikëqyrjes në telefona dhe pajisje të tjera që përdornin aplikacionin e mesazheve WhatsApp. WhatsApp, i cili është në pronësi të rrjetit social Facebook, tha se sulmi ka shënjestruar një “numër të zgjedhur” të ... Lexo »

14 Maj, 2019


14 Mars, 2019

E ardhmja e televizorëve, 8K dhe transparent

Teknologjia po bëhet gjithnjë e më shumë pjesë e shtëpive, me pajisje moderne, të lehta në përdorim dhe me aplikacione që azhurnohen dita-ditës. Përveç rezolucionit 8K, që është menduar si e ardhmja e telezorëve, një veçori interesante është edhe transparenca. ... Lexo »

14 Mars, 20198 Janar, 2019

Amazon kompania më me vlerë në botë

Amazon u themelua 25 vite më parë. Dhe tani ‘libraria online’ ka eklipsuar Microsoft-in duke u bërë kompania më me vlerë në botë. Gjiganti i internetit arriti një vlerë prej 797 miliardë dollarë kur tregu i aksioneve amerikane u mbyll ... Lexo »

08 Janar, 2019