TechBlitz

1 Korrik, 2017

NASA ka dërguar fëmijë-skllevër në Mars?!

NASA u detyrua edhe njëherë tjetër që të dalë me një deklaratë për të mohuar njërën nga teoritë konspirative, ndoshta më mizorja në qarkullim. Bëhet fjalë për zërat dhe artikujt që qarkullonin nëpër forumet dhe rrjetet sociale, kryesisht ato që ... Lexo »

Korrik 01, 2017


28 Qershor, 2017

Si u shpik iPhone

Iphone, për pak mund të mos kishte ekzistuar fare. Krijimi i versionit original të tij ka qenë një sipërmarrje e rrethuar nga një fshehtësi, që mbërrinte deri në paranojë. Kur “smartphone” i “Apple” doli në shitje 29 qershorin e vitit ... Lexo »

Qershor 28, 2017


22 Qershor, 2017

Gati 56 emoji-t e reja

Në arsenalin e emoji dhe vizatimeve që janë bashkangjitur tastierave virtuale do të hyjnë me 56 emoji të reja. Konsorciumi Unicode, i cili merret me standardizimin e pitogrameve që të jenë të dukshëm në çdo pajisje me çdo lloj sistemi ... Lexo »

Qershor 22, 2017


8 Qershor, 2017

Zbulohet planeti më i nxehtë në univers

Shkencëtarët kanë zbuluar planetin më të nxehtë ndonjëherë në univers. Ai është KELT-9b i cili është 650 vite dritë larg nga Toka dhe është dy herë më i madh se Jupiteri. Astronomët e vëzhguan atë me anë të dy teleskopëve robotikë ... Lexo »

Qershor 08, 2017


7 Qershor, 2017

Amazon redukton tarifat

Amazon do të ofrojë ulje në shërbimin e saj të abonimit Prime për amerikanët që marrin ndihmë financiare nga qeveria. Në vend të një tarife mujore prej 10.99 dollarësh, ata që kualifikohen për normën e zbritur do të paguajnë ... Lexo »

Qershor 07, 2017


2 Qershor, 2017

NASA fillon mision rreth Diellit

Agjencia amerikane e hapësirës NASA, fillon një mision shkencor rreth Diellit. Sonda “Solar Probe Plus” do të niset nga Toka në verën e 2018-s dhe të orbitojë në një distancë prej 6.2 milionë kilometrash nga sipërfaqja e Diellit ku ... Lexo »

Qershor 02, 201730 Maj, 2017

Samsung ju prezanton ekranin elastik

Samsung ka prezantuar për herë të parë ekranin elastik OLED. Ekrani elastik OLED mund të zgjatet në të dy drejtimet deri në 12 milimetra, duke mos humbur imazhin që është duke treguar. Ky ekran i avancuar mund të përdoret për teknologji ... Lexo »

Maj 30, 2017


25 Maj, 2017

“Transformer” i vërtetë në Rusi

Një burrë rus, së bashku me djalin e tij, kanë arritur që të shndërrojnë një makinë të vjetër Lada në një “Transformer”, si në filmat vizatimorë. Gennadiy Kocherga dhe djali i tij Sergey e ndërtuan këtë robot të jashtëzakonshëm për ... Lexo »

Maj 25, 2017