Header

Fermerët “rrethojnë” Parlamentin Europian me traktorë

Situata është përshkallëzuar në Bruksël, ku fermerët janë mbledhur përpara Parlamentit Europian, duke djegur traktorët. Edhe pse protestat e fermerëve nuk janë në axhendën zyrtare për samitin e Brukselit, ata u mblodhën për të kërkuar të drejtat e tyre.

Sipas informacioneve të fundit, një mijë traktorë u mblodhën në vendin ku do të zhvillohet samiti, ndërsa protestuesit janë kryesisht nga Belgjika. Fermerët rrëzuan një statujë historike në Sheshin e Luksemburgut, ndërkohë që u raportua edh për përleshje me policinë.

Ndërkohë, ditën e djeshme, fermerët francezë dhe belgë bllokuan një pikë kalimi në kufirin mes dy vendeve.

Në Francë, situata u përshkallëzua edhe më shumë mbrëmjen e së mërkurës, me arrestimet e para të fermerëve që donin të bllokonin tregun Ranji, qendrën ushqimore të rajonit të Parisit.

Gjithsej 91 persona u arrestuan në orët e vona të pasdites pas një bastisjeje në ambientet e këtij tregu me shumicë, pas dëmëve të shkaktuara.

Ndihma e shpallur dje nga qeveria franceze dhe koncesionet e Komisionit Europian dhe importet nga Ukraina, duket se nuk i kënaqi fermerët, të cilët po mobilizohen edhe në Itali, Spanjë dhe Gjermani.

POLL OF THE DAY: Has Europe had enough of the EU as farmers rise up against Brussels?

EU targets slammed as 'absurd and extreme' as farmers' protests cripple bloc | World | News | Express.co.uk

Farmers' Protest in Netherlands Reflects Rise of Popular Revolts in Europe| National Catholic Register

You may also like ...