Header

Oscars 2024/ “Oppenhemier” triumfon me 7 çmime, lista e plotë e fituesve

Filmi biografik i Christopher Nolan-it, ‘Oppenheimer’, ka triumfuar në Oscars të këtij viti duke marrë shtatë çmime, përfshirë filmin më të mirë, aktorin më të mirë dhe regjisorin më të mirë.

Drama, që tregon historinë e babait të bombës atomike, e humbi betejën me biletat ndaj Barbie gjatë përballjes Barbenheimer verën e kaluar, por tani fitoi luftën e çmimeve. Barbie, filmi me fitimin më të madh të vitit të kaluar, mori vetëm një çmim për këngën më të mirë origjinale.

Cillian Murphy u shpall aktori më i mirë për performancën e tij, duke mposhtur Paul Giamatti dhe Jeffrey Wright, dhe Robert Downey Jr u ??shpall aktori më i mirë dytësor, përballë Robert De Niro dhe Ryan Gosling. Murphy, duke fituar Oscar-in e tij të parë nga nominimi i tij i parë, është gjithashtu fituesi i parë i lindur në Irlandë në kategorinë e tij.

Emma Stone fitoi Oskarin për aktoren më të mirë për interpretimin e saj në filmin “Poor Things”.

You may also like ...