Header

Ky qytet i vogël është shpallur më i bukuri në botë

Revista e udhëtimeve Conde Nast Traveler publikoi një listë të 50 qyteteve të vogla më të bukura në botë.

Në listë janë pjesë të ndryshme të botës, nga Brazili, Kanadaja, Sllovenia deri në Japoni. Lista u bë nga redaktorët e tyre dhe ajo që u pëlqente veçanërisht kur zgjidhnin qytetet e vogla më të bukura ishin rrugët me kalldrëm, arkitektura koloniale, pamjet e pabesueshme…

“Janë për vendasit miqësorë, hotelet apo sharmin e mirë të modës së vjetër, por ne nuk do të lodhemi kurrë nga udhëtimet në qytete të vogla. Pothuajse çdo vend i planetit ka një qytet të vogël që ia vlen të kërkohet, nga fshatrat historikë në Japoni deri te oazet e shkretëtirës në Egjipt. Pa u zgjatur, këto janë qytetet e vogla më të bukura në botë”, thuhet në artikull.

Albarasin zuri vendin e parë

Më së shumti u pëlqente qyteti Albarasin në Spanjë.  Ndodhet në provincën e Teruelit dhe sipas regjistrimit të vitit 2018, kishte një popullsi prej 1,016 banorësh.

“Ky qytet i izoluar malor përgjatë lumit Guadalquivir është një pretendent kryesor për titullin e qytetit të vogël më të bukur në Spanjë, me ndërtesa rozë dhe portokalli që përzihen pa probleme me një mjedis shkëmbor.

Vendi është veçanërisht unik falë historisë së tij të sundimit mysliman dhe të krishterë, ku tjetër mund të gjeni një katedrale gotike dhe rrënojat e një kështjelle në të njëjtin qytet të vogël?”, thuhet në përshkrimin e këtij qyteti të vogël.

Shkëmbinjtë e kuq që rrethojnë qytetin e bëjnë atë një vend popullor për ngjitje dhe ecje.

You may also like ...