Header

Singapori paguan Taylor Swift për të performuar ekskluzivisht për ta

Qeveria e Singaporit zbuloi këtë të martë se po sponsorizon Taylor Swift për të kryer një seri koncertesh në qytet-shtet, ndalesa e vetme në turneun e Eras në Azinë Juglindore.

Në një deklaratë të përbashkët për shtyp, Ministria e Kulturës dhe Zyra e Turizmit të Singaporit thanë se autoritetet kishin punuar drejtpërdrejt me organizatorët e turneut për të finalizuar detajet e shfaqjeve të tij.

Javën e kaluar, kryeministrja tajlandeze Shreta Thawisin konfirmoi se Singapori kishte hyrë në një marrëveshje ekskluziviteti me Taylor Swift, në mënyrë që interpretuesja e famshme të performonte vetëm në Singapor, në rajonin e Azisë Juglindore.

Autoritetet e Singaporit po refuzojnë të zbulojnë shumën e grantit dhe nuk kanë konfirmuar nëse është arritur një marrëveshje ekskluziviteti, duke përmendur konfidencialitetin e kontratës. Ata nënvizuan se koncertet e Taylor Swift pritet të “sjellin përfitime të rëndësishme për ekonominë e Singaporit”.

Pas pandemisë Covid-19, Singapori ka tërhequr shumë artistë ndërkombëtarë, duke përfshirë grupin e vajzave K-pop të Koresë së Jugut Blackpink, këngëtarët dhe muzikantët britanikë Harry Styles dhe Ed Sheeran, dhe grupin britanik pop-rock Coldplay.

Taylor Swift pritet të luajë gjashtë koncerte të shitura në Stadiumin Kombëtar të Singaporit në fillim të marsit, ku priten më shumë se 300,000 spektatorë.

Pas Singaporit, këngëtarja do të vazhdojë turneun e saj në Evropë. Të ardhurat nga ky turne vlerësohen në shumën astronomike prej 2 miliardë dollarësh.

You may also like ...