Header

Shtëpia e Marilyn Monroe në Los Angeles po shkatërrohet, diva e bleu gjashtë muaj para vdekjes

Shtëpia e vetme që Marilyn Monroe ka pasur ndonjëherë në Los Angeles thuhet se do të shkatërrohet nga pronari i saj i ri.

Sipas New York Post, e cila raportoi për herë të parë lajmin, pronari, emri i të cilit nuk është publikuar, dorëzoi lejet për prishjen, për të cilën Departamenti i Ndërtimit dhe Sigurisë në Los Anxhelos miratoi një “rishikim plani” të martën. Megjithatë, pronari nuk ka marrë ende “dritën jeshile” zyrtare për të filluar.

Pronarët e mëparshëm të vilës së stilit spanjoll të vitit 1929, menaxheri i fondit mbrojtës Emerald Lake, Dan Lukas dhe gruaja e tij Anne Jarmain, ia shitën pronën blerësit të ri për rreth 8.35 milionë dollarë muajin e kaluar, sipas Post and Robb Report.

Prona me katër dhoma gjumi dhe tre banjo ruan ende trarët e saj origjinalë prej druri, dyshemetë dhe dritaret me pllaka tradicionale, duke evokuar thelbin e Epokës së Artë të Hollivudit.

Shtëpia e mbyllur në Brentwood përmban gjithashtu një lëndinë të harlisur me një pemë agrume, një pishinë të madhe të rrethuar nga një oborr me tulla dhe një garazh me dy makina.

Ndërsa pjesa më e madhe e jashtme mbetet e njëjtë, ambientet e brendshme të kuzhinës dhe banjës janë rinovuar dhe shtëpia e miqve tani është bashkuar me shtëpinë kryesore. Dera e dhomës së gjumit të Monroe gjithashtu u zhvendos, sipas Post.

Megjithatë, mbi derën e përparme të pronës është një nga prekjet personale të shtëpisë së Monroe: një stemë me një mbishkrim latin që lexon “Cursum Perficio”, që përkthehet në “Udhëtimi im përfundon këtu”.

Monroe e bleu pronën në shkurt 1962 për 77,500 dollarë. Gjashtë muaj më vonë, ajo u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në moshën 36-vjeçare më 5 gusht.

Marilyn Monroe's Brentwood House Is Set to be Demolished – Robb Report

Marilyn Monroe's Final Home, a Los Angeles Spanish Colonial, May Soon Be  Demolished | Architectural Digest

Petitions aim to save Marilyn Monroe's home from demolition

You may also like ...