Header

Shtëpia e Bardhë i jep lamtumirën Tina Turner

Tina Turner ishte një ikonë dhe vdekja e saj është një humbje shumë e madhe, tha sot zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Karin Jean-Pierre. Pasi mësoi lajmin për vdekjen e këngëtares 83-vjeçare gjatë një konference për shtyp në Shtëpinë e Bardhë, zëdhënësja tha se edhe ajo ishte një “fanse e madhe e saj”, duke shtuar se jemi pranë familjes dhe miqve të saj.

Vdekja e saj është lajm tepër i trishtuar dhe një humbje shumë e madhe për komunitetet që e donin atë dhe industrinë e muzikës, tha Karin Jean-Pierre. Këngëtarja u nda nga jeta pas një sëmundjeje të gjatë.

Shtëpia e Bardhë postoi një foto nga viti 2005 kur Robert Redford, Julie Harris, Tony Bennett, Susan Farrell dhe Tina Turner u nderuan nga Qendra John F. Kennedy për Artet dhe presidenti i atëhershëm i SHBA-së George W. Bush për kontributin e tyre të përgjithshëm në art.

File:President George W. Bush congratulates Tina Turner at the Kennedy  Center Honors.jpg - Wikipedia

Pavarësisht shkëlqimit dhe suksesit të saj, Turner hasi shumë vështirësi në jetën e saj. Në vitin 1986, në autobiografinë e saj bestseller Tina Turner,  zbuloi abuzimin që pësoi gjatë martesës me Ike Turner.

Në vitin 2017, këngëtarja iu nënshtrua transplantit të veshkës dhe në vitin 2018 djali i saj i dha fund jetës në moshën 59-vjeçare.

You may also like ...