Header

Princa, mbretër, presidenta, del lista zyrtare e të ftuarve për kurorëzimin e Mbretit Charles

Të shtunën e 6 majit pritet të zhvillohet ceremonia e kurorëzimit të Mbretit Charles në Westminster Abbey dhe interesi në mbarë botën po rritet. Rreth 27 milionë britanikë dhe 300 milionë shikues në mbarë botën do të ndjekin ceremoninë e rrallë madhështore, e cila është e para që nga viti 1953, kur nëna e tij Elizabeth u kurorëzua mbretëreshë, 15 muaj pas vdekjes së George VI.

Sipas pallatit, lista e të ftuarve do të arrijë në 2000 të ftuar nga 8000 që ishin në kurorëzimin e Mbretëreshës Elizabeth. Midis monarkëve të huaj, ka disa që tashmë i janë përgjigjur ftesës së Charles, si:

 • Princi Albert i Monakos dhe gruaja e tij Princesha Charlene
 • Princi i Kurorës Akishino i Japonisë dhe Princesha Kiko
 • Mbreti Charles XVI Gustav dhe Princesha e Kurorës Victoria e Suedisë
 • Mbreti Felipe i Spanjës dhe Mbretëresha Letizia
 • Princi Frederik i Danimarkës dhe Princesha Maria
 • Princi i Kurorës Haakon i Norvegjisë dhe Princesha Mette-Marit Hoiby
 • Mbreti Abdullah dhe mbretëresha Rania e Jordanisë
 • Mbreti i Butanit Gigme Kesar Namgyal Wangchuck dhe mbretëresha Jetsun Pema
 • Mbreti i Belgjikës Philippe dhe Mbretëresha Mathilde
 • Mbreti William-Alexander dhe Mbretëresha Maxima e Holandës
 • Mbreti Maori Tuheitia dhe gruaja e tij Makau Ariki Atawhai
 • Duka i Madh Henri i Luksemburgut dhe Dukesha e Madhe Maria Theresa

Gjithashtu, do të jenë të pranishëm edhe kryeministri britanik Rishi Sunak dhe bashkëshortja e tij Aksatha Murthy si dhe shtatë ish-kryeministra të Mbretërisë së Bashkuar, përkatësisht: Liz Truss, Boris Johnson, Theresa May, David Cameron, Gordon Brown, John Major dhe Tony Blair. Gjithashtu, Ministri i Parë i Skocisë Humza Yousaf, Kryetari i Bashkisë së Londrës Nicholas Lyons, Ministri i Parë i Uellsit Mark Drakeford, Anëtarja e Asamblesë së Irlandës së Veriut Michelle O’Neill dhe deputeti i Parlamentit për Veriperëndimin Tarham Richard Holden.

Do të marrin pjesë liderë nga e gjithë bota. Sipas revistës Town & Country ata janë:

 • Presidenti francez Emmanuel Macron
 • Zonja e Parë e SHBA Jill Biden
 • Kryeministri australian Anthony Albanese dhe Guvernatori i Përgjithshëm David Hurley
 • Presidenti i Zelandës së Re Chris Hipkins dhe guvernatori i përgjithshëm Cindy Kiro me bashkëshortin e saj
 • Presidenti i Bangladeshit Sheikh Hasina
 • Guvernatorja e përgjithshme e Kanadasë, Mary Simon
 • Presidenti i Pakistanit Shehbaz Sharif
 • Presidenti i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier
 • Presidenti i Qipros Nikos Christodoulidis
 • Presidenti i Italisë Sergio Mattarella
 • Presidenti i Polonisë Andrzej Duda
 • Presidenti i Filipineve Bongbong Marcos me gruan e tij
 • Presidentja e Komisionit të Bashkimit Evropian Ursula von der Leyen
 • Presidenti i Parlamentit Evropian Charles Michel
 • Presidentja e Parlamentit Evropian, Roberta Metsola
 • Kryetarja e Kabinetit të Bosnjë-Hercegovinës Boriana Christo

Deri më tani janë konfirmuar edhe të famshëm si David dhe Victoria Beckham, Joanna Lumley, Stella McCartney, Rowan Atkinson apo Bear Grylls.

Gjithashtu 450 qytetarë të thjeshtë, punëtorë dhe vullnetarë, të cilët janë vlerësuar me Medaljen e Perandorisë Britanike (BEM) do të marrin pjesë në ceremoni në shenjë mirënjohjeje për kontributin e tyre për vendin. Ata përfshijnë 13-vjeçarin Max Woosey, i cili flinte në një tendë në kopshtin e tij për tre vjet për të mbledhur para për bujtinë e gjyshes së tij dhe kuzhinierin Manju Malhi, i cili ofroi kurse gatimi në internet gjatë pandemisë./

You may also like ...