Header

Filmi i koncertit të Taylor Swift thyen çdo rekord në ShBA

Taylor Swift theu një rekord të AMC të enjten me 26 milionë dollarë në bileta parashitje për filmin e saj të koncertit të turneut Eras, duke kaluar më shumë se Spider Man: No Way Home me 16.9 milionë dollarë. Kjo e sjell vlerën totale të para-shitjes së Swift në 37 milionë dollarë, sipas Deadline, duke përfshirë biletat e shitura nga AMC, Regal dhe Cinemark – më e lartë se parashitjet e ditës së parë të Star Wars: The Force Awakens.

The Eras Tour, i cili do të zgjasë për katër fundjavë duke filluar nga 13 tetori, duket i gatshëm për një rritje të madhe në arkë – Deadline parashikon një fundjavë hapëse prej 70 milionë dollarësh – aq shumë sa ka ndikuar në orarin e lëshimit të vjeshtës. Vazhdimi horror The Exorcist: Believer fillimisht ishte planifikuar të dilte në kinema më 13 tetor, tani do të shfaqet premierë një javë më parë, më 6 tetor. Filmi i koncertit, i cili pasqyron momentin kulturor të një turneu miliarda dollarësh, që përfshin karrierën e Swift-it, ka hedhur një pikë kyçe në kalendarin e publikimeve të tetorit, duke përfshirë Killers of the Flower Moon të Apple dhe Paramount, që do të jepet premierë më 20 tetor.

Filmi koncert dy-orësh, 45-minutësh, i drejtuar nga Sam Wrench (i cili gjithashtu ka filmuar specialitete koncertesh për Billie Eilish, Lizzo dhe Brandi Carlile), u xhirua gjatë tre netëve në gusht në stadiumin SoFi në Los Angeles.

Hapja e parashikuar prej 70 milionë dollarësh do të vendoste një rekord për një film koncerti teatrale, duke tejkaluar Hannah Montana dhe Miley Cyrus: Koncerti më i mirë i të dy botëve (31 milionë dollarë hapja në 2008), “This Is It” i Michael Jackson (23.2 milionë dollarë në 2009) dhe Justin Bieber: Never say never (29.5 milion dollarë hapje në 2011). AMC raportohet se po shton shfaqje shtesë për të vazhduar me kërkesën kur “është e nevojshme dhe e disponueshme”.

You may also like ...