Header

Nominohet për çmim fotoja e Middleton dhe Princ Louis

Kate Middleton dhe djali i saj më i vogël, Princi Louis, janë dy nga subjektet e paraqitura në fotografitë e nominuara për IMAGO Fotografia e Vitit.

Fotoja ikonë e princit të vogël duke vendosur dorën mbi gojën e Princeshës së Uellsit në Konkursin Jubile të Platinumit në qershor 2022, është në dispozicion për çmimin. Në fakt, disa anëtarë të familjes mbretërore janë parë në nëntë nga 20 fotot e finalistëve.

Një tjetër pozë që shihet në konkurs është Louis duke bërtitur kur mbylli veshët. Një foto ishte e Mbretëreshës Elizabethgjatë daljes së saj të fundit publike. Ajo u fotografua në Kalanë Balmoral në Skoci më 6 shtator 2022, për të mirëpritur Liz Truss si kryeministre e re e Mbretërisë së Bashkuar. Një foto e veçantë ishte funerali i sovranit në Westminster Abbey vitin e kaluar. Një tjetër foto paraqiste mbretin Charles duke parë një kuti të kuqe pak pasi u shpall monark i ri pas vdekjees së nënës së tij.

Njerëzit mund të votojnë për imazhin e tyre të preferuar deri më 5 shtator dhe fituesit do të shpallen më 15 tetor. Fotografi Samir Hussein është një nga finalistët dhe shprehu kënaqësinë e tij që ishte pretendent për një nga fotot e tij në X (i njohur më parë si Twitter) në fillim të kësaj jave. “Me të vërtetë i lumtur që kam foton time të Mbretëreshës dhe Princit Louis të nominuar për Fotografinë e Vitit në Picture Editor Awards. Një nder i vërtetë për t’u njohur në mesin e imazheve të tilla mahnitëse. Fituesi zgjidhet nga publiku, kështu që do ta vlerësojë vërtet një votë,” shkroi ai.

You may also like ...