Header

Njeriu më i pasur në botë humbi 11 miliardë dollarë në një ditë

Një shumë mbresëlënëse prej 11.2 miliardë dollarësh humbi brenda një dite miliarderi francez Bernard Arnault.

Njeriu më i pasur në botë dhe themeluesi i gjigantit të mallrave luksoze LVMH, nga çantat e dorës Louis Vuitton dhe krijimet e Christian Dior te shampanjat Moet & Chandon,  kishte parë pasurinë e tij të rritet këtë vit ndërsa çmimet e aksioneve në kompanitë luksoze evropiane u rritën.

Por Arnaud humbi disa nga këto fitime dje pasi aksionet e LVMH ranë 5% në Paris, rënia më e madhe në më shumë se një vit, që fshiu rreth 30 miliardë dollarë nga sektori i luksit evropian.

Arnaud është 11.4 miliardë dollarë më i pasur se Elon Musk

Edhe me shitjet, Arno ka ende një vlerë neto prej 191.6 miliardë dollarësh, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg, pasi ai shtoi 29.5 miliardë dollarë të tjerë deri më tani këtë vit në asetet e tij.

Hendeku midis pasurisë së Arnos dhe pasurisë së Elon Musk është zvogëluar në vetëm 11.4 miliardë dollarë.

Rënia e djeshme e çmimit të aksionit të LVMH erdhi pas një rritjeje të gjatë të çmimit të aksionit të LVMH. Të pranishmit në një konferencë luksoze në Paris të organizuar nga Morgan Stanley vunë në dukje një performancë “relativisht më të ulët” në SHBA, sipas Edward Auben, një analist në bankën e investimeve.

You may also like ...