Header

Një hap para “Oppenheimer”, “Barbie” është ende filmi më i ndjekur në SHBA dhe Kanada

“Barbie” është filmi më i ndjekur në kinematë e Amerikës së Veriut për të dytën javë radhazi, duke ia kaluar konkurrencës së tij “Oppenheimer”.

Kështu ka bërë të ditur kompania “Exhibitor Relations”, e cila merret me vlerësimet e vlerësimeve të filmave.

“Barbie” e Greta Gerëig, me aktorë Margot Robbie dhe Ryan Gosling, fitoi 93 milionë dollarë fundjavën e kaluar, duke e çuar totalin e tij që nga publikimi në Kanada dhe SHBA në 351 milionë dollarë.

Me rreth 423 milionë në mbarë botën gjatë fundjavës, filmi për kukullën e famshme ka fituar 774 milionë dollarë deri më tani.

Projektuesi i bombës atomike të regjisorit Christopher Nolan, ‘Oppenheimer’, ka fituar 46 milionë dollarë për një total prej 400 milionë dollarësh që nga publikimi i tij në mbarë botën.

Ky film treorësh me Kilian Murphy tregon garën drejt armëve bërthamore dhe jetën e Robert Oppenheimer-it, i akuzuar në Uashington si i afërt me sovjetikët.

Në vendin e tretë ishte “Kështjella e magjepsur” e Disney-t me 24.2 milionë dollarë dhe në vendin e katërt ishte “Sound of Freedom”, një thriller për trafikimin e fëmijëve i vlerësuar në qarqet konservatore amerikane, me 12.4 milionë dollarë në javën e katërt të publikimit. Ky film fitoi gjithsej 148.9 milionë dollarë.

Në vendin e pestë është “Mission Impossible” i Tom Cruise me 10.7 milionë dollarë këtë fundjavë, ose 139.2 milionë dollarë në tre javë.

Në vendin e gjashtë është “The Hand” (10 milionë dollarë), i shtati është “Indiana Jones and the Dial of Fate” (4 milionë dollarë), i teti është “Elementary” (3.4 milionë dollarë), i nënti është “Insidious: The Red Door” (3.2 milion) dhe në vendin e dhjetë “Spider-Man: Across the Spider-Verse” (1.4 milion dollarë).

You may also like ...