Header

Jay-Z dëshiron të blejë Tottenham! Reperi është gati të shpenzojë 2 miliardë paund

Sipas Express, reperi amerikan Jay-Z ka në plan të blejë Tottenham Hotspur. Shuma e marrëveshjes së mundshme mund të kalojë 2.2 miliardë paund.

Çuditërisht, interesimi i muzikantit përkoi me problemet ligjore të pronarit aktual të Spurs, miliarderit Joe Lewis, i cili akuzohet për tregti të brendshme të informacionit.

Jay-Z nuk është i ri në këtë biznes. Ai tashmë zotëron një pjesë të të drejtave për ekipin e Brooklyn Nets NBA.

Megjithatë, reperi nuk do të jetë pronari i vetëm i klubit. Vlera e vlerësuar e Tottenham është pak më shumë se 2 miliardë paund, më shumë se vlera neto e Jay-Z. Propozimi do të jetë nga një grup që përfshin disa investitorë.

Çuditërisht, gruaja e Jay-Z, Beyonce, mbajti një koncert në Spurs Stadium këtë verë.

Një punonjës i muzikantit tha: Manchester United, Liverpool dhe Chelsea janë tashmë në pronësi të Shteteve të Bashkuara. Jay-Z do të donte të kishte kontroll mbi bordin e drejtorëve.

You may also like ...