Header

Ndahet nga jeta gazetari i njohur i BBC

George Alagiah, një nga gazetarët më të respektuar të BBC-së, ka vdekur në moshën 67-vjeçare, 9 vjet pasi u diagnostikua me kancer, sipas BBC.

”George ishte i dashur me të gjithë ata që e njihnin, mik apo koleg. Ai thjesht ishte një qenie njerëzore e mrekullueshme. Mendimet e mia janë me Franin, djemtë dhe familjen e tij”, tha agjentja e tij.

Drejtori i përgjithshëm i BBC Tim Davie tha se “në BBC, të gjithë jemi jashtëzakonisht të trishtuar për George. Ne po mendojmë për familjen e tij në këtë kohë. George ishte një nga gazetarët më të mirë dhe më të guximshëm të gjeneratës së tij, i cili raportoi pa frikë nga e gjithë bota, si dhe prezantoi lajmet pa të meta”.

“Ai ishte më shumë se një gazetar i shquar, audienca mund të ndiente mirësinë, ndjeshmërinë dhe humanizmin e tij të mrekullueshëm. Ai ishte i dashur nga të gjithë dhe do të na mungojë pa masë”, shtoi ai.

Redaktori i BBC World Affairs John Simpson shkroi në Twitter se “një mik dhe koleg më i butë, më i sjellshëm, më mendjehollë dhe më i guximshëm do të ishte i vështirë për të gjetur”.

Mark Austin i Sky News tha se “kjo ngjarje më thyen zemrën. Një burrë i mirë, një rival i korrespondentit të huaj, por mbi të gjitha një mik. Nëse gazetaria e mirë ka të bëjë me ndjeshmërinë, dhe shpesh është, George Alagiah e kishte atë me bollëk”.

Alagiah lexoi lajmet televizive britanike për më shumë se tre dekada, duke prezantuar BBC News për 20 vitet e fundit.

You may also like ...