Header

Dera e famshme lundruese e “Titanic” shitet për 663 mijë euro në ankand të filmave të Hollivudit

Dera e famshme lundruese e Titanikut që mbajti Rose (Kate Winslet), por e la Jack (Leonardo DiCaprio) në një situatë fatalisht të ftohtë, është shitur në ankand për një çmim të lartë.

Pllaka e drurit nga filmi i James Cameron i vitit 1997 mori një vlerë të madhe prej 718,750 dollarësh (663,000 €) gjatë ngjarjes së Heritage Auctions’ Treasures from Planet Hollywood.

Edhe pse objekti zakonisht përmendet si një “derë lëkundëse” nga fansat e filmit, objekti në fakt është “pjesë e kornizës së derës direkt mbi hyrjen e sallës së pritjes së klasit të parë [të anijes]”, sipas ankandit.

Nuk ishte i vetmi komplet nga Titaniku i James Cameron që doli në ankand, një prototip i së njëjtës copë druri u shit për 125,000 dollarë, ndërsa rrota e përdorur për anijen në film u shit për 200,000 dollarë.

Fustani i Winslet, të cilin aktorja tani 48-vjeçare shihet e veshur në skenën e fundit të Titanikut teksa personazhi i saj Rose dhe personazhi i DiCaprio, Jack fundosen në ujë, u shit për 118,750 dollarë, ndërsa një shtyllë telegrafi e përdorur në film u shit për 81,250 dollarë.

Debati është ndezur mes fansave që nga publikimi i filmit nëse pjesa e drurit mund t’i përshtatej mirë Rose dhe Jack. Në një përpjekje për të zgjidhur një herë e mirë mosmarrëveshjen, regjisori James Cameron kreu atë që ai e quajti një “studim shkencor” në vitin 2022, i kompletuar me një ekspert hipotermi dhe marifete për Kate dhe Leo.

Përfundimi i bërë nga Cameron dhe ekipi i tij? Nuk kishte vend të mjaftueshëm për të dy në derë… Ne i quajmë marrëzi!

 

Titanic Door Frame That Kept Rose Alive Sells for $700,000 -  GreekReporter.com

Is the Door from 'Titanic' on Display at Disney Springs?

 

 

You may also like ...