Header

Zhaklin Lekatari provokon sërish shqiptarët, poston foto me rusin që luftoi kundër UÇK-së në Kosovë

Pak ditë pasi ndezi rrjetin me komentin e saj se ndodhej e sigurt në një vend që nuk ak shqiptarë, në Serbi, Zhaklin Lekatari ka ndezur sërish rrjetin.

Provokimet e Zhaklin Lekatarit vazhdojnë ndaj shqiptarëve të Kosovës.

Ajo ka publikuar një tjetër foto në Beograd para murales të Albert Andijev, një rus që luftoi në anën e Serbisë në luftën e Kosovës 1998-1999, kur forcat serbe dëbuan pothuajse një milion shqiptarë të Kosovës gjatë një fushate brutale kundër kryengritjes.

Postimi i Lekatarit është pritur me irritim nga mediat dhe veçanërisht qytetarët në Kosovë, të cilët kujtojnë vuajtjet që kanë kaluar gjatë viteve të luftës.

Zhaklin Lekatari provokon sërish shqiptarët, poston foto me rusin

Krimineli sllavo-rus cilësohet nga të mbijetuarit si vrasës gjakftohtë dhe veçanërisht mizor në zhvatjen e parave dhe bizhuterive. Albert Ahsarbekoviç Andijev është pjesë e gjenocidit që la pas shumë viktima burra, gra e fëmijë shqiptarë.

Andijev me origjinë nga Osetia e Jugut, më 5 maj 1999 gjatë luftimeve në Suharekë, u plagos rëndë nga ushtarët e UÇK-së në syrin e djathtë dhe për pasojë e kishte humbur atë. Ai vdiq para dy vitesh nga Covid-19.

Reagimet e njerëzve kanë qenë të shumta, duke dënuar veprimin e Zhakut dhe faktin që thotë se është feminist por promovon këtë figure që ka vrarë vajza e gra.

You may also like ...