Header

Vdes Dj dhe producenti Andrew Weatherall

Andrew Weatherall, një nga DJ dhe producentët më të respektuar në Mbretërinë e Bashkuar, ka vdekur në moshën 56-vjeçare.
Artisti, i lindur në Windsor, arriti famë të madhe gjatë epokës së House Acid, dhe punoi me New Order dhe Happy Mondays.Prodhimi i tij dhe vepra për remix në Screamadelica të Primal Scream e shndërruan atë në një album që përcaktoi epokën, dhe i siguroi grupit çmimin e parë të Mërkurit në 1992.Weatherall vdiq në spital të hënën në mëngjes, konfirmoi zëdhënësi i tij.

“Ai po trajtohej në spital, por fatkeqësisht mpiksja e gjakut arriti në zemrën e tij. Vdekja e tij ishte e shpejtë dhe paqësore”, thuhet në një deklaratë.

“Familja dhe miqtë e tij janë shumë të pikëlluar nga vdekja e tij dhe po marrin kohë për të mbledhur veten e tyre”.Shkaku i vdekjes ishte një emboli pulmonare.

You may also like ...