Header

Rubini më i madh dhe më i vlefshëm ndonjëherë shitet në ankand, ja sa kushtoi ai

Një rubin 55,22 karatësh është bërë guri më e madh dhe më i vlefshëm i këtij lloji që është shitur ndonjëherë në ankand, duke fituar 34,8 milionë dollarë të enjten.

Guri doli nën çekiç në Nju Jork në qershor, më pak se një vit pasi firma kanadeze Fura Gems e zbuloi atë në një nga minierat e kompanisë në Mozambik.

Përpara shitjes, Sotheby’s e përshkroi xhevahirin si “shumë të rrallë” dhe “rubinin më të vlefshëm dhe më të rëndësishëm” që ka dalë ndonjëherë në treg. U emërua Estrela de Fura – ose Ylli i Furës në gjuhën zyrtare të Mozambikut, portugalisht.

Kjo foto tregon rubinin më të madh në botë me cilësi të çmuar të zbuluar ndonjëherë në shtator 2022.

Estrela de Fura u pre nga një gur i ashpër që bëri bujë kur u zbulua nga minatorët korrikun e kaluar. Fillimisht me peshë 101 karat, pothuajse dy herë më shumë se në formën e tij aktuale, ai ishte rubini më i madh me cilësi të çmuar i zbuluar ndonjëherë.

Guri i madh u pre në një formë më të vogël simetrike dhe u lëmua, procese që heqin papastërtitë dhe përmirësojnë ngjyrën dhe shkëlqimin e një guri të çmuar përpara se të hidhet në treg. Sipas Sotheby’s, një raport nga Instituti Zviceran Gemmological tha se kjo “kishte rezultuar në nuanca të kuqe të gjalla për shkak të reflektimeve të shumta të brendshme”.

Në një deklaratë, themeluesi dhe CEO i Fura Gems, Dev Shetty, tha se gurët e një madhësie dhe cilësie të tillë janë “pothuajse të padëgjuara”.

Guri doli në shitje në Sotheby's New York në qershor.

Megjithëse rubinët u zbuluan për herë të parë në Mozambik disa dekada më parë, një industri e rëndësishme u shfaq atje vetëm pas vitit 2009, kur një depozitë e madhe gurësh u gjet pranë qytetit verior të Montepuez. Mozambiku është tani një nga vendet më produktive në botë për nxjerrjen e rubinës.

Estrela de Fura ishte ndër gurët e zbuluar nga rajoni. Sotheby’s e përshkroi atë si posedimin e “qartësisë së jashtëzakonshme” dhe një ngjyrë të kuqe të errët të njohur si “gjaku i pëllumbit”.

Kreu i bizhuterive të shtëpisë së ankandeve për Amerikën, Quig Bruning, tha në një deklaratë se rubini mund t’i ndihmojë gurët afrikanë të konkurrojnë, “dhe madje t’i kalojnë” ata nga Mianmari (vendi i njohur më parë si Burma).

Rubini u përfshi në shitjen e Sotheby’s “Bizhuteritë madhështore”, e cila u krye nga një diamoni rozë 10,57 karatësh , “The Eternal Pink”, i cili arriti të njëjtën sasi si Estrela de Fura. Diamanti “ultra i rrallë” u përshkrua nga shtëpia e ankandit si posedues i “ngjyrës dhe shkëlqimit të pashembullt”.

Të dy gurët e çmuar u ekspozuan në qytete të ndryshme, duke përfshirë Dubai, Singapor dhe Gjenevë, përpara se të shiteshin në Nju Jork.

You may also like ...