Header

Pse Mbreti Charles III e feston dy herë ditëlindjen?

Roli i monarkut të Britanisë vjen me një listë mjaft të gjatë përfitimesh por ndoshta një nga më të lakmueshmet është mundësia për të festuar ditëlindjen tuaj jo një herë, por dy herë në vit. Mbreti Charles festoi ditëlindjen e tij të parë të vërtetë si monark më 14 nëntor.

Por këtë fundjavë ai do të festojë përsëri ditën e tij të madhe, hera e parë që ai gëzon një ditëlindje “zyrtare” që nga ngjitja në fron. Mbretërit dhe mbretëreshat e Britanisë kanë dyfishuar festimet e tyre që nga shekulli i 18-të, duke mbajtur një festë publike – ditëlindjen zyrtare – dhe një ngjarje më private në datën e vërtetë.

Dhe arsyeja është mjaft e thjeshtë: Askush nuk dëshiron që shiu të prishë paradën e tyre, kështu që që nga vitet 1740, monarkët kanë planifikuar festat e tyre të mbushura plot shkëlqim për verën. Tradita besohet të ketë filluar me mbretin George II në vitin 1748.

Ky është viti që festimi vjetor i Britanisë së Trooping the Color u shoqërua për herë të parë me ditëlindjen e sovranit. Ashtu si Charles III, George lindi në nëntor, kur moti britanik shpesh është larg idealit. Trooping the Color – një paradë ushtarake në Londër – ekzistonte më parë si një ngjarje e pavarur.

Ajo u ripërcaktua zyrtarisht dhe përgjithmonë si një festë ditëlindjeje pasi George III u bë Mbret në 1760. Eduardi VII, i cili pasoi mbretëreshën Viktoria dhe mbretëroi gjatë dekadës së parë të shekullit të 20-të, besohet të ketë qenë monarku i parë që mori personalisht përshëndetjen.

Tradita vjetore rikthehet të shtunën në mëngjes dhe si çdo vit, pritet të tërheqë turma të mëdha jashtë Buckingham Palace. Dhe për paradën e tij të parë si sovran, Charles do të shfaqet duke hipur mbi kalë. Charles do të bashkohet me 1500 ushtarë parakalues, si dhe 300 kuaj, duke marrë pjesë në ceremoninë për nder të tij.

Është hera e parë që një monark në fuqi i bashkohet paradës që nga Mbretëresha Elizabeth II në 1986. Ai do të përshëndetet në Paradën e Rojeve të Kuajve me një përshëndetje mbretërore, pas së cilës ai do të inspektojë rojet e Uellsit me kapelet e tyre të famshme të lëkurës së ariut

You may also like ...