Header

Pasuria e madhe e Karl Lagerfeld, sa i pasur ishte para se të vdiste?

Dizajneri dhe fotografi ikonë i modës Karl Lagerfeld, i cili u nda nga jeta në shkurt 2019 në moshën 85-vjeçare, kishte një pasuri neto prej 300 milionë dollarësh. Pavarësisht se nuk kishte një koleksion të suksesshëm personal, Lagerfeld bëri një pasuri duke dizajnuar për njerëz të tjerë, veçanërisht përmes shoqërive Chanel dhe Fendi.

Ai ishte drejtor krijues i Fendit prej vitit 1965 dhe Chanel prej vitit 1983. Me kontratat e përjetshme me të dy markat, Lagerfeld thuhet se fitoi një minimum prej 50 milionë dollarë në vit. Karl Lagerfeld ishte i njohur si një nga stilistët më të suksesshëm të modës së shekujve 20 dhe 21, duke dizajnuar më shumë se një duzinë koleksione në vit. Ai lançoi etiketën e tij të modës, Karl Lagerfeld, në 1984.

Thashethemet për shëndetin e Lagerfeld filluan të qarkullojnë në janar 2019, pasi ai humbi shfaqjet e modës së Chanel-it Pranverë/Verë 2019 gjatë Javës së Modës së Modës në Paris. Më 18 shkurt, ai u shtrua në Spitalin Amerikan të Parisit, ku ndërroi jetë të nesërmen në mëngjes nga ndërlikimet e kancerit të pankreasit.

Pasuria e Lagerfeld thuhet se përfshin një apartament parisien me nëntë dhoma gjumi të shekullit të 18-të në Bregun e Majtë në Paris, shtëpi në Vermont dhe Biarritz Francë, dhe një apartament në Monako prej 31 milionë dollarësh. Sidoqoftë, që nga qershori 2020, asnjë nga gjashtë përfituesit e përmendur në testamentin e Lagerfeld, përveç maces së tij të dashur Choupette, nuk i ishte dhënë ende akses në para.

Në mars 2021, Sotheby’s njoftoi se do të nxirrte në ankand disa nga pronat e Lagerfeld në Monako. Një festë për nder të Lagerfeld, “Karl For Ever”, u mbajt në Grand Palais në Paris në qershor 2019, ku morën pjesë 2,500 njerëz.

You may also like ...