Header

Mbreti Charles III shtrohet në spital, pritet t’i nënshtrohet operacionit

Mbreti  Charles III është shtruar në spital privat të Londër, për t’iu nënshtruar një operacioni të prostatës së zmadhuar. Mbreti 75-vjeçar do të trajtohet në Klinikën e Londrës, ku Princesha e Uellsit po shërohet pas një operacioni në bark.

“Mbreti u shtrua sot në mëngjes në një spital në Londër për trajtim të planifikuar. Madhështia e tij dëshiron të falënderojë të gjithë ata që kanë dërguar urimet e tyre gjatë javës së kaluar dhe është i kënaqur të mësojë se diagnoza e tij ka një ndikim pozitiv në ndërgjegjësimin e shëndetit publik”, tha në një deklaratë Pallati.

Edhe pse nuk dihet ende zyrtarisht se sa do të qëndrojë në spital, sipas mediave do të qëndrojë i shtruar për dy netë.

Mbretëresha Camilla, tha përpara operacionit se Charles është mirë dhe mezi pret të kthehet në punë.

Zakonisht anëtarët e familjes mbretërore nuk i bëjnë publike detajet e sëmundjeve, duke i konsideruar të gjitha çështjet mjekësore private, por Charles donte të bënte public operacionin për të inkurajuar burra të tjerë me simptoma të ngjashme që t’i nënshtroheshin një ekzaminimi mjekësor

You may also like ...