Header

Përse fansat ju hedhin sende artistëve teksa performojnë?

LOS ANGELES, CALIFORNIA - NOVEMBER 22: In this image released on November 22, (L-R) Bebe Rexha and Doja Cat perform onstage for the 2020 American Music Awards at Microsoft Theater on November 22, 2020 in Los Angeles, California. (Photo by Kevin Winter/Getty Images for dcp)

Pse adhuruesit e muzikës hedhin gjëra në skenë ndërsa artisti i tyre i preferuar performon? Nicholas Malvagna, një 27-vjeçar nga New Jersey, ofroi një shpjegim pasi u akuzua për sulm për gjuajtjen e telefonit ndaj këngëtares Bebe Rexha.
Malvagna mendoi se “do të ishte qesharake” të godiste Rexhën.

Ky incident të kujtonte përballjet e fundit mes të famshëmve dhe sendeve të hedhura.

Vitin e kaluar, këngëtari Steve Lacy shkatërroi një iPhone që ishte hedhur në skenë nga një fans.
Disa muaj më parë, një fans në Toronto hodhi një kukull në drejtim të Lady Gaga-s teksa ajo këndonte këngën me temë për “Top Gun: Maverick”.
Në të njëjtën javë me incidentin e Rexhës, një fans hyri në skenën e Los Angeles ku performoi Ava Max, duke e goditur këngëtaren aq fort saqë ai “i gërvishti pjesën e brendshme të syrit”, sipas postimit të saj në Twitter.

Por fansat thonë se ka një arsye që këto raste duket se po ndodhin më shpesh. Të famshëm si Doja Cat, Olivia Rodrigo dhe Billie Eilish kanë marrë telefonat e fansave (në mënyrë konsensuale), kanë filmuar një video në mes të shfaqjes dhe ia kanë kthyer telefonat pronarëve të tyre.

Është një mënyrë për t’u bërë viral, kështu që fansat e paduruar po hedhin iPhone e tyre me shpresën se këngëtari i tyre i preferuar do t’u lërë atyre një dhuratë të vogël.

Paul Wertheimer, një menaxher i sigurisë së turmës, fajëson gjithashtu rritjen e dukshme tek njerëzit që dalin nga agresioni i tyre pas bllokimit.

Fansat nuk janë të vetmit njerëz që hedhin gjëra në turma – këtë e bëjnë edhe vetë këngëtarët.
Beyonce hodhi syze dielli në turmë gjatë një shfaqjeje të fundit në Mbretërinë e Bashkuar.

You may also like ...