Header

Këngët e Mariah Carey dhe Wham për Krishtlindje bëhen pjesë e listave më herët se çdo vit tjetër

Për herë të parë, këngët e Krishtlindjeve u shfaqën më herët në top 40 top listën e Mbretërisë së Bashkuar, e cila, sipas The Guardian, do të qëndrojë deri në fillim të vitit 2024.

Hitet e përhershme, ‘Last Christmas’ e Wham dhe ‘All I Want for Christmas Is You’ e Mariah Carey, tashmë janë respektivisht në numrin 37 dhe në numrin 40.

Sipas Official Charts Company, ky event është një thyerje rekordi i vitit të kaluar, kur kënga e famshme e Carey e publikuar në vitin 1994 hyri në top listë për herë të parë në javën e tretë të nëntorit.

E publikuar më 3 dhjetor 1984 dhe duke arritur në vendin e dytë, “Last Christmas” u shkrua në dhomën e fëmijërisë së George Michael, ndërsa videoklipi muzikor prej 60,000 £ u xhirua në Saas-Fee, Zvicër. Është shfaqur çdo vit që nga viti 2008, duke arritur kulmin në janar 2021 pas 36 vitesh.

Në verën e vitit 1994, këngëtari i famshëm dhe Walter Afanasieff shkroi një nga këngët më të njohura të Krishtlindjeve për albumin e parë të festave, Merry Christmas. “All I Want for Christmas Is You” flet për dëshirën e vetme të një vajze për të kaluar Krishtlindjet me të dashurin e saj. Ajo u ngjit në majë të listës për herë të parë në dhjetor 2020, rreth 26 vjet pas daljes së tij.

Këtë vit “Mbretëresha e Krishtlindjeve” do të nisë më 15 nëntor një turne të ri festash në SHBA dhe Kanada.

You may also like ...