Header

Këmbët e Barbie po bëjnë ‘namin’ në TikTok, ortopedët paralajmërojnë lëndime

Filmi Barbie ka pushtuar internetin, duke frymëzuar një kulturë dhe modë të quajtur Barbiecore. Një skenë nga momenti i publikimit të trailerit ka shkaktuar furi, dhe bëhet fjalë për skenën me këmbën e Margot Robbie.

Pamja tregon këmbët e aktores 33-vjeçare duke ecur në një pistë rozë të ndezur me taka të larta me xixëllim dhe gëzof. Regjisorja Greta Gerwig në mënyrë specifike refuzoi të bënte CGI (imazhe të krijuara nga kompjuteri) skenën e këmbës, duke thënë se do të ishte një “makth”.

“Të gjithë thanë: “A do ti bësh në CGI të gjitha këmbët?” Dhe mendova, O Zot, jo! Kjo është e frikshme! Është një makth. Gjithashtu, Margot Robbie ka këmbët më të bukura. Ajo ka ato këmbët e bukura të balerine. Ajo duhet ta bëjë këtë”, tha Gerwig për emisionin The Project.

Përdoruesit e TikTok kanë krijuar sfidën e këmbës Barbie. Hashtags #BarbieFeet dhe #BarbieFeetChallenge kanë mbledhur një total prej më shumë se 80 milionë shikimesh në platformë, dhe interesi i kërkimit për sfidën e këmbëve Barbie u rrit me 2,950% gjatë një jave, raportoi Qendra e venave të këmbëve, kyçit të këmbës dhe këmbëve.

Ideatorja e trendit, TikToker Shanna Scribner, postoi videon e parë duke thënë se traileri e frymëzoi atë për të krijuar një sfidë të re. Edhe Chrissy Teigen hyri në trend, duke dalë me takat e saj rozë dhe duke përfaqësuar pozicionin e këmbëve dhe këmbëve të kukullës. Megjithatë, interesi i madh për këtë trend i ka shqetësuar mjekët podiatër.

“Edhe pse harku i Barbie i bën këmbët e një gruaje të duken më të gjata dhe më të tonifikuara, rreziku qëndron. Nëse dikush e provon pozën një ose dy herë, ai ndoshta do të jetë mirë dhe do të bëjë një video të mrekullueshme të TikTok,” vuri në dukje pediatristi Jodi R. Schoenhaus për Post.

“Megjithatë, nëse përpiqeni të qëndroni në këmbë dhe të ecni me ritëm për periudha të gjata kohore, ka disa rreziqe. Kyçja është e paqëndrueshme, gjë që mund të çojë në ndrydhje të ligamenteve dhe lëndime, të cilat zakonisht shihen me përdorimin e takave të larta”.

You may also like ...