Header

Cristiano Ronaldo jashtë listës së “Topit të Artë”

E pabesueshme, por e vërtetë. Pas 20 vitesh dominim në arenën evropian, së bashku me “rivalin” e tij, Lionel Messi, ylli potugez, Cristiano Ronaldo nuk është nominuar në 30 më të mirët e botës, të cilët do të garojnë për trofeun e “Topit të Artë”.

Për herë të fundit di;ka e tillë kishte ndodhur në vitin 2003, kohë kur një prej më të mirëve të historisë së futbollit luante ende për portugezët e Sporting Lisbon dhe që nga ai vit e deri më tani, Ronaldo ka arritur të fitojë plot 5 herë trofeun, 2 herë më pak se “pleshti” argjentinas.

Ndërkaq, kujtojmë se pavarësisht faktit, që nuk u nominua mes 30 më të mirëve të botës, Ronaldo sërish ka shkëlqyer tek arabët e Al-Nassr, ku në 24 përballjet e zhvilluar, që prej trnasferimit të tij në janarin e vitit 2023, “luzitani” ka arritur të shënojë plot 20 gola, si dhe të dhurojë 7 aistime, në 24 paraqitjet e zhvilluara.

You may also like ...