Header

8 fakte që pak i dinë rreth Elton John!

Elton John mbylli karrierën e tij më shumë se 50 vjeçare nëpërmjet një koncerti madhështor të mbajtur këtë të dielë (25 qershor) në skenën e Glastonbury. Ndërsa dashamirësit dhe fansat e kanë cilësuar sir Elton John si legjendë e gjallë, koncerti i tij i fundit u quajt si lamtumirë e artë. Por oërveç faktit që John është një artist legjendar, çafrë tjetër dini për të? Më poshtë ju rendisim 9 fakte, që me siguri nuk i dini rreth Elton John.

Emri i tij i vërtetë nuk është Elton John

Ndryshe nga sa mund të mendojnë shumica e njerëzve, emri i vërtetë i Elton John nuk është Elton John. Ai është pagëzuar nga prindërit me emrin Reginald Dëight, por më vonë e ndryshoi emrin në Elton John. Edhe pse prindërit e tij mund të mos kishin zgjedhur një emër ‘perfekt’ për djalin e tyre, ata ishin ende përgjegjës për obsesionin e Eltonit me muzikën. Babait të tij i pëlqente të luante bori, dhe ai dhe gruaja e tij gjithmonë blinin shumë disqe rock and roll.

Elton dhe John ishin shokët e tij të bandës

Pas regjistrimit të bashkëpunimit të parë me Bernie Taupin në moshën 20-vjeçare në vitin 1967, Reginald Dëight nuk vonoi shumë përpara se të ndryshonte emrin e tij në Elton John. Ajo që e bën emrin e tij edhe më interesant është se ai kombinoi dyshen nga grupi Bluesology. Elton Dean ishte saksofonist, ndërsa Long John ishte vokalist. Reginald Dëight miratoi ligjërisht emrin e tij të ri, Elton Hercules John, në vitin 1972 në moshën 25-vjeçare.

Ai Lindi Muzikant

Ndryshe nga shumica e muzikantëve që kërkojnë stërvitje për të filluar rrugëtimin e tyre muzikor, Eltoni lindi me ritmin dhe vokalin në gjak. Në moshën tre vjeçare, ai filloi të mësonte vetë se si të luante piano. Kur ishte 15 vjeç, Elton John formoi grupin Bluesology, i cili pati një sukses të madh.

Ka interpretuar në më shumë se 3500 koncerte

Elton John ka më shumë se 50 vjet që këndon. Për më shumë se gjysmën e kohës që ka kënduar, ai nuk ka pasur kurrë pushim. Qoftë duke luajtur në vendlindjen e tij apo në qytete dhe vende të tjera, Elton ështës shfaqur në koncerte gjithmonë plot energji. Ka realizuar më shumë se 3500 koncerte në mbi 80 vende. Nëse koha që ka performuar do të bashkohej, mund të shtohej deri në rreth dhjetë vjet performancë pa ndërprerje.

Filloi karrierën e tij muzikore si Muzikant Pub

Profesionalizmi i Eltonit në muzikë nuk ishte aspak i ndryshëm nga shumica e muzikantëve. Gjatë viteve të adoleshencës, prindërit e tij të dashur i blenë një pijetore ku ai mund të këndonte nga e enjtja deri të dielën në hotelin Northëood Hills. Gjatë kësaj periudhe, Elton luante muzikë tradicionale në lokalet tipike, ndërsa origjinalet i hidhte aty-këtu.

Performoi me John Lennon në koncertin e tij të fundit

Në vitin 1974, Elton John e bindi John Lennon të ndante skenën e tij. Ata performuan së bashku tre këngë, duke shënuar kështu daljen e fundit që Lenon do të bënte në publik.

Është shtruar në spital për mbidozë droge

Të gjithë kalojnë ulje-ngritje, madje edhe Elton John. Në një moment, ai varej nga droga dhe alkooli si një mekanizëm përballues për stresin që erdhi me famën dhe turneun. Në vitin 1975,  u shtrua në spital për mbidozë kokaine. Fatmirësisht e ka kapërcyer varësinë dhe prej shumë vitesh ka qenë esëll. Madje John prej kohësh ka mbështetur muzikantë dhe miqtë e tjerë që luftojnë varësinë nga droga.

Është një baba i lumtur i dy fëmijëve

Ndërsa Elton ka qenë në marrëdhënie seksuale me femra, ai u zbulua se ishte biseksual në një intervistë në 1975 dhe më vonë deklaroi se është homoseksual në vitin 1988. Elton John është i martuar me bashkëshortin e tij, David Furnish, një regjisor i njohur dhe drejtues marketingu. Eltoni u takua me burrin e tij në vitin 1993 dhe u martua në vitin 2014 pasi Mbretëria e Bashkuar legalizoi martesat e të njëjtës gjini.  Ata janë të bekuar me dy fëmijë, Elijah dhe Zachary. Të dy fëmijët kanë lindur nga një nënë surrogate në vitet 2010 dhe 2013.

You may also like ...