Header

109-vjeçarja zbulon sekretin e jetëgjatësisë së saj

Ditëlindja e saj u bë lajm në mediat vendase dhe ndërkombëtare. Jo rastësisht, pasi Máirín Hughes, gruaja më e vjetër e Irlandës, mbushi 109 vjeç dhe fatmirësisht gëzon shëndet mjaft të mirë. Me këtë rast, ajo ndau me gazetarët sekretin e saj të jetëgjatësisë: “Mos e humbni kohën kot dhe jetoni jetën tuaj në maksimum”.

Për të qenë i sinqertë, asaj i pëlqen ende hobi i saj: shikimi i zogjve, leximi i gazetave dhe romaneve, zgjidhja e fjalëkryqeve, dëgjimi i muzikës dhe luajtja e Scrabble.

Hughes lindi më 22 maj 1914, në Belfast, dy javë para shpërthimit të Luftës së Parë Botërore dhe një nga kujtimet e saj më të hershme është kur nëna e saj kujdesej për pacientët në pandeminë e gripit të vitit 1918.

Ajo u rrit në Dublin dhe Killarney dhe studioi në Universitetin Cork – një zgjedhje pioniere për gratë e kohës së saj.

Ajo punoi si kimiste në laboratorin mjekësor të universitetit derisa, në vitet 1950, u transferua me burrin e saj në Dublin, ku vazhdoi karrierën e saj të mësimdhënies.

Personi më i vjetër i gjallë në botë është María Branyas Morera nga Spanja, 116 vjeç, por ne nuk do të habiteshim nëse Máirín do ta thyente këtë rekord.

You may also like ...