Header

‘Ujëra blu të kristaltë’, Daily Star: Plazhet e Rivierës Shqiptare rivalizojnë Maldivet

“Riviera e Shqipërisë, që përfshin vijën bregdetare të Adriatikut, është një vend i mrekullueshëm pushimesh më pak i eksploruar me plazhe të bardha, ujë blu të ndritshëm dhe hotele e fluturime të lira… edhe birra kushton më pak se 1 £.”

Kështu e ka nisur artikullin për “Daily Star”, Sophie Foster, kushtuar Rivierës Shqiptare. Reporterja i krahason plazhet e kristalta me Maldivet apo Karaibet.

Artikulli i plotë i “Daily Star”

Shumë nga të preferuarit tanë të fortë si Greqia dhe Italia janë rritur në çmim vitet e fundit, kështu që është koha për të zbuluar disa rajone më pak të njohura. Një komb që ka rrëmbyer mendjet britanike vitet e fundit është Shqipëria, e cila ndodhet pak mbi Greqinë, dhe nuk është çudi kur merrni parasysh rivierën e saj të lavdishme.

Shumë britanikë nuk do ta kenë menduar kurrë të shkojnë në Shqipëri, por ajo është e mbushur me oferta dhe plazhe tepër të lira që disa thonë se rivalizojnë Maldivet. Ju ende mund të shijoni rrezet e diellit pasi temperaturat arrijnë në 40 gradë gjatë verës.

Jo vetëm që mund të merrni një hotel nga 16,60 £ në natë –  83 £ për pesë netë – por ndërkohë që jeni atje nuk do të shpenzoni as tepër. Sipas PintPrice, ju mund të merrni një birrë për vetëm 1 paund në disa pika. Megjithatë, disa uebfaqe të tjera, si Hiker’s Bay, deklarojnë se ka të ngjarë të paguani afërsisht 1,65 £ në një restorant.

Riviera shqiptare, e cila shtrihet në bregdetin e vendit në Adriatik, mund të rivalizojë Bregun e Amalfit ose ishujt grekë falë detit të saj të ndritshëm bruz dhe rërës së bardhë. Pra, ia vlen të shikoni disa nga pikat më të mira nëse doni një destinacion pushimi me kosto të ulët, por mahnitëse të bukur.

Një nga zonat më mahnitëse të rivierës së Shqipërisë është Ksamili i cili është krahasuar me Karaibet nga vizitorët. Fshati ndodhet në jug të Shqipërisë brenda Parkut Kombëtar të Butrintit dhe ka gjithçka që mund të dëshironi nga pushimet.

You may also like ...