Header

Billie Eilish bën historinë, më e reja që fiton ‘2 Oscars’

Billie Eilish theu një rekord me çmimin e saj në natën e Oscar-it.

Këngëtarja 22-vjeçare është tani personi më i ri në histori që ka fituar 2 çmime Oscar, pasi ajo dhe vëllai i saj 26-vjeçar dhe partneri Finneas O’Connell fituan Oscarin e tyre të dytë për Këngën më të Mirë Origjinale gjatë ceremonisë së së dielës mbrëma.

Dyshja fitoi për shkrimin e “What Was I Made For?”, kënga nga kolona zanore e “Barbie” që fitoi gjithashtu këngën e vitit në Grammy në fillim të këtij viti. Ata fituan më parë çmimin Oscar në të njëjtën kategori për punën e tyre në këngën e titullit të filmit të James Bond të vitit 2021 “No Time to Die.”

Me fitoren e tyre të fundit, Eilish dhe O’Connell thyen një rekord të gjatë të mbajtur nga Louise Reiner, e cila fitoi çmimin Oscar për aktoren më të mirë në 1937 dhe 1938 për “The Great Zigfield” dhe “The Good Earth”, në moshën 28 vjeçare.

“Kam pasur një makth për këtë natën e kaluar”, tha Eilish në skenë në Oscars 2024, duke marrë çmimin nga drejtuesit. “Faleminderit shumë për Akademinë. Thjesht nuk e mendoja se kjo do të ndodhte, nuk e prisja këtë. Ndihem tepër me fat dhe e nderuar. Faleminderit Greta [Gerwig]…. Faleminderit, të dua për këtë, jam mirënjohëse për këtë këngë dhe këtë film dhe mënyrën se si më bëri të ndihem. Kjo është për të gjithë ata që janë prekur nga filmi dhe sa i pabesueshëm është ai”.

You may also like ...