Header

Pasuri 100 miliardë $, kjo është gruaja më e pasur në botë

Francoise Bettencourt Meyers është gruaja e parë në botë me një pasuri prej 100 miliardë dollarësh, duke shënuar një tjetër moment historik për trashëgimtaren dhe për industrinë e modës dhe kozmetikës në Francë, L’Oréal SA.

Pasuria e saj u rrit në 100.1 miliardë dollarë të enjten, sipas Indeksit të Miliarderëve të Bloomberg. Ky moment historik erdhi pasi aksionet e L’Oréal SA, perandoria e produkteve të bukurisë e themeluar nga gjyshi i saj, u rritën në një nivel rekord, me aksionet e vendosura për vitin e saj më të mirë që nga viti 1998. Ajo është personi i 12-të më i pasur në botë, menjëherë pas Karlos Slim.

Bettencourt Meyers ishte fëmija i vetëm i Liliane Bettencourt, babai i së cilës, Eugène Schueller, themeloi L’Oréal Group. Ajo trashëgoi pronat e nënës së saj kur Bettencourt vdiq në vitin 2017.

Kompania më e madhe e kozmetikës në botë, e cila zotëron disa marka, nga Lancome te Maybelline, bëri më shumë se 38 miliardë euro në shitje në vitin 2022, sipas raporteve të kompanisë.

You may also like ...