Header

Mënyra e çuditshme se si piktura e vjedhur e Van Gogh u kthye 3 vjet më vonë në muze

Muzeu i Groningerit po merr një psherëtimë lehtësimi pasi gjeti një pikturë të Vincent Van Gogh të vitit 1884 që u vodh më shumë se tre vjet më pare.Jo vetëm që një çantë blu IKEA është e dobishme për blerje, por në rastin e një muzeu arti holandez, është e shkëlqyeshme për kthimin e veprave të vjedhura të artit.

Muzeu i Groningerit në Holandë njoftoi javën e kaluar se një pikturë e vitit 1884 nga Vincent Van Gogh i është kthyer institucionit – më shumë se tre vjet pasi ishte vjedhur.

“Muzeu Groninger është jashtëzakonisht i lumtur dhe i lehtësuar që puna është rikthyer”, tha Andreas Blühm, drejtori i muzeut, në një deklaratë. “Aktualisht është në shoqëri të mirë në Muzeun Van Gogh. Ne u jemi shumë mirënjohës kolegëve tanë në Amsterdam për mikpritjen e tyre. Në emër të të gjithë stafit tonë, të gjithë banorëve dhe vizitorëve të Groningenit, ne jemi shumë mirënjohës për të gjithë ata që kontribuan në këtë rezultat të mirë.”

Piktura e vajit e Van Gogh, e titulluar Kopshti i Parsonage në Nuenen në pranverë, është vepra e vetme e artistit të famshëm në koleksionin e muzeut. Kur u vodh më 30 mars 2020, ishte huazuar nga Muzeu Groninger në Muzeun Holandez Singer Laren, afër Amsterdamit, për një ekspozitë.

Në vitin 2021, policia kapi një të dyshuar për vjedhje, i cili më vonë u dënua. Megjithatë, piktura – e cila ka një vlerë të vlerësuar midis 3.2 dhe 6.4 milionë dollarë – ende nuk ishte gjetur. Dhe sipas The Washington Post, vepra artistike ishte përhapur brenda botës së krimit.

Kjo ndodhi derisa Arthur Brand, një detektiv holandez i krimeve të artit, ndërhyri për të ndihmuar. Ai tha për Postin se kishte marrë një mesazh nga një person anonim në WhatsApp-in e tij. “E diskutova me policinë holandeze dhe ishte e qartë që në fillim se ky person nuk kishte të bënte me vjedhjen,” tha ai. “Ky ishte një djalë që thjesht donte ta dorëzonte, kështu që ne shkuam së bashku me atë.”

Menjëherë pas kësaj, Brand mori Van Gogh në një çantë blu IKEA në shtëpinë e tij në Amsterdam nga një burrë i paidentifikuar. Pavarësisht se kishte disa gërvishtje, puna ishte në gjendje të mirë.

You may also like ...