Header

“Mbretëresha Camilla”, britanikët nuk janë dakord me titullin, vetëm 2% e njohin atë

Titulli “mbretëreshë” nuk i shkon për shtat gruas së mbretit britanik Charles, sipas një sondazhi të kompanisë kërkimore “Deltapoll”, të publikuar nga gazeta “Mirror”, një javë para kurorëzimit të pasueses së të ndjerës Elizabeth.

35% e të anketuarve preferojnë titullin “gruaja mbretërore” për Camilla, ndërsa vetëm 2% e konsiderojnë atë Mbretëresha e Britanisë. Për më tepër, 21% argumentojnë se gruaja e dytë e djalit të madh të Elizabeth nuk duhet të ketë asnjë titull.

Megjithatë, nëse britanikët duan apo jo, brenda një jave nga sot, më 6 maj, Camilla Parker Bowles në një ceremoni historike në Westminster Abbey do të bëhet mbretëreshë përkrah të dashurit të saj Charles.

Buckingham përdori për herë të parë termin “Mbretëresha Camilla” në ftesën e kurorëzimit, e cila u është dërguar rreth 2000 të ftuarve të shquar.

Dyshimet dhe debatet për vendin e Camilla-s në Shtëpinë e Windsor datojnë që nga janari i vitit 1999. Princi i atëhershëm i Uellsit Charles dhe gruaja e tij bënë paraqitjen e tyre të parë publike si çift në hotelin Ritz në Londër.

Dy vjet më parë, në 1997, princesha e dashur e popullit, Diana, dha frymën e fundit. Kjo është arsyeja pse Mbretëresha Elizabeth ishte kundër kësaj marrëdhënieje.

Në fund të fundit, shumica e britanikëve nuk e miratuan marrëdhënien e trashëgimtarit të fronit me një grua të divorcuar, nënë e dy fëmijëve nga një martesë e mëparshme.

Më 9 prill 2005, Camilla dhe Charles u martuan në një ceremoni civile me Elizabeth që filloi të zbutej ndaj gruas së re të djalit të saj.

Përfundimisht, asaj iu dha titulli i Dukeshës së Cornwall-it, një dallim që u jepet gjithmonë trashëgimtarëve të fronit britanik.

Gruaja e re e Charles është konsideruar gjithmonë si “personi i tretë” në martesën e Dianës. Këtë titull ia kishin dhënë Camilës, në një intervistë disa muaj para se të vdiste, në gusht të vitit 1997.

Megjithatë, për shumë britanikë, Camilla do të jetë zyrtarisht zonja e Charles, vendi i saj në familjen mbretërore nuk ishte kurrë një shqetësim për Charles, por –sipas të afërmve të tij  ishte “diçka që ai donte të diskutonte” me nënën e tij para se të ishte tepër vonë.

Shkurtin e kaluar, disa muaj para vdekjes së saj (8 shtator 2022), mbretëresha e atëhershme Elizabeth lëshoi ??një deklaratë në të cilën e bëri të qartë se ishte “dëshira e saj e sinqertë” që nusja e saj të njihej plotësisht kur Charles bëhet mbret. Titulli i Camilla ishte “bashkëshortja mbretërore”.

Megjithatë, pas vdekjes së nënës së tij, Charles donte t’i rregullonte gjërat me ftesën për kurorëzimin e tij për të dëshmuar për titullin e ri të gruas së tij: “Kurorëzimi i Madhërisë së Tyre Mbretit Charles III dhe Mbretëreshës Camilla do të bëhet në Ëestminster Abbey më 6 maj”, u shkrua në Ftesën Zyrtare të kurorëzimit.

You may also like ...