Header

Greta Gerwig vlerësohet si regjisorja e vitit për filmin “Barbie”

Greta Gerwig do të shpërblehet me çmimin për regjisorin e vitit për suksesin e filmit “Barbie  në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit Palm Springs.

Ngjarja do të zhvillohet më 4 janar në qendrën e konventave të resortit në Kaliforni, SHBA, sipas Variety.

“Greta Gerwig na solli përvojën kinematografike të vitit me ‘Barbie’, kombinimi i përsosur i komedisë, emocionit dhe aventurës që argëtoi dhe rezonoi me publikun, duke u bërë një gur prove kulturor në mbarë botën,” tha Presidenti i Festivalit Nashathar Singh Chandi.

Gerwig është një regjisore mjeshtërore dhe vizioni i saj është sjellë në jetë kaq të gjallë si nga skenari që ajo shkroi bashkë me Noah Baubach ashtu edhe nga bashkëpunimi i saj unik me ekipin krijues të jashtëzakonshëm, efektet vizuale të të cilit rivalizohen vetëm nga interpretimet e jashtëzakonshme të Margot Robbie, Ryan Gosling dhe i gjithë kasti. Jemi të nderuar që t’ia dorëzojmë çmimin për regjisorin e vitit Greta Gerwig”, shtoi ai.

Në të njëjtën mbrëmje, Cillian Murphy do të marrë Çmimin e Nderit për Interpretimin e Feniksit të Shkretëtirës. Murphy do të nderohet për rolin e tij si J. Robert Oppenheimer në filmin e Christopher Nolan Oppenheimer.

You may also like ...