Header

”AI” sjell në ”jetë” Elvis Presleyn

Elvis Presley do të rikthehet në jetë, edhe pse vetëm virtualisht duke përdorur Inteligjencën Artificiale.

Këngëtari Elvis Presley do të rikthehet në jetë virtualisht si pjesë e një eksperience të re gjithëpërfshirëse koncertesh.

E ashtëquajtura Elvis Evolution do të përdorë AI-në për të shfaqur projeksione holografike të yllit, të krijuara nga mijëra foto të tij personale dhe pamje filmike të realizuara në shtëpi, thotë BBC.

Shfaqja është vendosur të hapet në Londër përpara se të zhvendoset në Las Vegas, Berlin dhe Tokio.

Ai ndjek suksesin e Abba Voyage, një koncert virtual me avatarë të grupit suedez pop.

Të drejtat globale për Elvis Evolution janë siguruar nga kompania britanike Layered Reality. Drejtues të saj premtuan një “përvojë të paharrueshme koncertesh mahnitëse” ku një Elvis dixhital me përmasa reale “do të performojë momente ikonike të historisë muzikore në një skenë në Mbretërinë e Bashkuar për herë të parë”.

Vendndodhja qendrore e Londrës për shfaqjen, e cila ende nuk është konfirmuar, do të presë gjithashtu një bar dhe restorant me temë Elvis me muzikë live.

Presley, i cili do të kishte festuar ditëlindjen e tij të 89-të më 8 janar, u bë i famshëm në vitet 1950 dhe është i njohur për hitet duke përfshirë Hound Dog dhe Suspicious Minds. Ai vdiq në vitin 1977 në moshën 42-vjeçare.

You may also like ...