Header

Sylvester Stallone zbulon dietën befasuese pas “Rocky III”

Në moshën 77-vjeçare, Sylvester Stallone është një legjendë kur bëhet fjalë për filmat aksion dhe, pa dyshim, vazhdon të jetë lider në këtë zhanër.

Me gjithë kalimin e viteve, aktori vazhdon të qëndrojë në formë falë punës në palestër dhe dietës që i përshtatet nevojave të tij. Megjithatë, kishte një kohë që ai nuk kishte gjithmonë në kontroll të dietës së tij dhe kishte një kohë kur ai ‘paguante’ pasojat e asaj jete.

Në vitet ’80, Stallone po fluturonte nga fama falë dy pjesëve të suksesshme të filmit ‘Rocky’ dhe ishte gati të publikonte një të tretë, i cili doli në vitin 1982.

Megjithatë, gjatë përgatitjes për filmin ai kaloi një proces që i shkaktoi dëmtim të trurit për shkak të një dietë strikte dhe befasuese. Në një intervistë me Wall Street Journal, aktori zbuloi se cilat ishin disa nga zakonet e tij të rrezikshme në atë kohë.

“Unë pija rreth 25 filxhanë kafe në ditë kur isha duke bërë Rocky III. I gjithë mëngjesi im biskota me tërshërë të bëra me oriz dhe 10 filxhanë kafe sepse doja të mbaja yndyrën e trupit në 2.8%”, tregon Stallone.

Edhe pse ia arriti qëllimit dhe humbi 13 kilogramë, kjo i kushtoi, veçanërisht kur ishte fjala për kujtesën e tij.

“Po harroja numrin tim të telefonit. Po haja vetëm peshk. Kujtesa ime ishte goditur, ishte zhdukur plotësisht. Po merrja të gjitha llojet e efekteve fizike dobësuese. Por ishte për atë shkak”, nënvizon ai.

Me kalimin e kohës, Stallone ka ruajtur gjithmonë trupin e tij muskuloz në filmat aksion.

Por këto probleme e shtynë atë ta ndërpresë atë dietë pas ‘Rocky III’ dhe, megjithëse mbajti një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar për filmat e ndryshëm.

You may also like ...