Header

Tina Turner dikur mbante këtë Rekord Guinness

Në vitin 1988, këngëtarja legjendare Tina Turner mbajti një rekord botëror Guinness. Në fakt, ajo performoi para jo më pak se 180,000 njerëzve në stadiumin Maracana në Rio de Zhaneiro, i cili në atë kohë ishte një ‘bum’ për një artist solo, të paktën kur bëhet fjalë për një koncert me pagesë.

Kujtojmë se Tina Turner vdiq më 24 maj në moshën 84-vjeçare në shtëpinë e saj në Zvicër pas një sëmundje të gjatë. Në karrierën e saj, ajo publikoi një numër hitesh të përjetshme, si artiste solo ashtu edhe në grupin Ike & Tina Turner me ish-bashkëshortin e saj Ike Turner. Ajo gjithashtu ka fituar çmime të shumta Grammy, dhe në vitin 2005 ka marrë çmimin Kennedy Center.

Koncerti i saj në stadiumin Maracana ishte i rëndësishëm për shumë arsye, njëra prej të cilave ishte se u promovua si pjesë e turneut të fundit të Tina Turner.

Domethënë, turneu “Break Every Rule” ishte menduar të ishte turneu i fundit në karrierën e Tina Turner, gjatë të cilit ajo ishte planifikuar të performonte në 130 qytete të botës brenda një viti.

Vetë këngëtarja sqaroi gjatë turneut se ishte “turni i saj i fundit për pak kohë”.

“Me siguri nuk do të bëj turne kur të publikoj albumin e radhës, sepse dua t’i kushtoj pak kohë karrierës sime filmike. Por unë nuk kam plane të tërhiqem,” tha ajo.

Megjithatë, të paktën 180,000 fansa të Turner në stadiumin Maracana shijuan një natë historike, gjatë së cilës këngëtarja performoi hite që përfshinin gjithë karrierën e saj, madje që datojnë që nga bashkëpunimi i saj i viteve 1960 me Ike Turner.

Përveç që emri i Tina Turner u fut në librin e rekordeve Guinness, koncerti në Rio de Zhaneiro u transmetua në televizion dhe më vonë regjistrimi i kësaj shfaqje u shit në videokaseta dhe DVD.

You may also like ...