Header

Shakira nderohet me një statujë në Barranquilla

Kryebashkiaku i Barranquilla, Jaime Pumarejo, ka postuar përditësime në profilin e tij në Instagram për ndërtimin e statujës kushtuar këngëtares Shakira.

Kanë kaluar 45 ditë që nga nisja e projektit dhe politikani ka shfaqur një video e cila nxjerr në pah progresin e bërë. Statuja, e cila është vepër e skulptorit Yino Márquez dhe disa nxënësve të tij nga shkolla e arteve pamore, do të jetë 6.20 metra e lartë dhe do të jetë tërësisht prej bronzi.

Shakira reacciona a su estatua en Barranquilla: “Me siento conmovida y  agradecida” | EL ESPECTADOR

Nueva estatua de la cantante Shakira en Barranquilla cuenta con un avance  del 70 %

Puna për nder të Shakirës është frymëzuar nga veshja e veshur nga këngëtarja në videoklipin e këngës Hip’s don’t lie. Poza është marrë edhe nga e njëjta video. “Kjo njeh një artiste nga Barranquilla, Kolumbi, e cila i dha vendin e saj në botë kulturës sonë,” shtoi Pumarejo. “Por është gjithashtu një mundësi për Yino dhe njerëzit që punojnë me të, përfshirë studentët e EDA, për të treguar se shprehje artistike si kjo mund të bëhen në Barranquilla. Dhe ja ku jemi, në lagjen e La Paz-it, me Barranquilleros të rinj që skalitin një ëndërr.”

Statuja e parë e Shakirës u ndërtua në vitin 2006. Monumenti ndodhet në një park pranë stadiumit Metropolitano. Është projektuar nga artisti gjerman Dieter Patt dhe ka një lartësi prej 16 metrash.

You may also like ...