Header

Laura Pausini shpallet “Personi i Vitit 2023?!

Ylli i muzikës italiane Laura Pausini është nderuar si “Personi i vitit 2023” i Akademisë Latine të Regjistrimit për karrierën e saj prej dekadash si artiste e shumanshme dhe për përpjekjet e saj për drejtësi sociale. Pausini ka publikuar 14 albume në studio me këngë të realizuara në italisht, portugalisht, anglisht, frëngjisht dhe spanjisht. Ajo ka shitur mbi 70 milionë albume në mbarë botën.

Ajo ka përdorur gjithashtu platformën e saj për të mbështetur kauzat filantropike dhe humanitare për gratë dhe njerëzit LGBTQ+, urinë, varfërinë dhe ndryshimet klimatike, si dhe mbështetjen e organizatave që luftojnë dhunën ndaj grave.

“Laura Pausini është një nga artistet më të talentuara dhe më të dashura të brezit të saj, përkushtimi i së cilës për avokim dhe të drejta të barabarta është shembullor”, tha Manuel Abud, CEO i Akademisë Latine Recording. “Gjatë gjithë karrierës së saj prej më shumë se tre dekadash, zëri i saj i jashtëzakonshëm thyen vazhdimisht barrierat nëpër gjuhë dhe zhanre, duke krijuar një lidhje të veçantë me audiencën në mbarë botën”.

“Jam jashtëzakonisht e nderuar që marr këtë mirënjohje të jashtëzakonshme nga Akademia Latine e Regjistrimit”, tha Pausini. “Të shpallem Personi i Vitit në këtë moment, kur po festoj 30 vjet të karrierës sime, është diçka që ende nuk mund ta përshkruaj”.

“Mund të ndjej vetëm një mirënjohje të thellë për Akademinë Latine dhe anëtarët e saj, për kolegët e mi që më kanë pritur gjithmonë krahëhapur”, vazhdoi ajo. “Por, mbi të gjitha, për audiencën time të dashur që e kanë bërë realitet ëndrrën time të bukur të lindur në qytetin tim në Itali dhe që më kanë çuar në vende që nuk e kisha ëndërruar se do t’i arrija me muzikën time”.

You may also like ...