Header

Jo më ‘The Weeknd’, reperi ndryshon emrin e tij

Ylli i popit The Weeknd ka kthyer emrin e tij të lindjes Abel Tesfaye në rrjete sociale.

Këngëtari, i njohur për meloditë e tij tërheqëse të pop-it si Blinding Lights, i pyeti fansat e tij në TWitter në prill nëse duhet ta bënte ndryshimin.

“ABEL i njohur zyrtarisht si The Weeknd?” ai pyeti fansat e tij në një postim në Twitter që mori mbi njëqind mijë pëlqime.

Ndryshimi i emrit vjen pasi artisti fitues i çmimit zbuloi se donte të “vriste The Weeknd” për W Magazine.

“Unë jam duke kaluar nëpër një rrugë të re tani,” tha ai. “Po afrohem në një vend dhe kohë ku po përgatitem për të mbyllur kapitullin “The Weeknd”.

Artisti ka thënë më parë se emri i tij erdhi pasi ai e la shkollën “duke u larguar një fundjavë dhe nuk u kthye kurrë në shtëpi”, raportoi Daily Mail.

Por ai tha për W Magazine: “Si Weeknd, unë kam thënë gjithçka që mund të them”.

Gjatë karrierës së tij muzikore ai ka fituar katër çmime Grammy, ka pasur më shumë se 45 këngë dhe albume platinum dhe ka thyer shumë rekorde muzikore.

Në mars 2023, Rekordet Botërore Guinness e shpallën atë artistin më të njohur në botë për shkak të numrit të dëgjuesve mujorë që kishte në Spotify.

Që nga marsi i vitit 2023, 33-vjeçari kishte 111.4 milionë dëgjues mujor në Spotify dhe ishte artisti i parë që kishte 100 milionë dëgjues mujor në aplikacion.

You may also like ...