Header

Zhgënjehet “Barbie”, Dua dhe Margot jashtë “Oscars”, kryeson nominimet “Oppenheimer”

Të martën u publikua lista e nominimeve për “Oscars 2024”, një listë me shumë surpriza duke lënë jashtë emra të tillë si: Greta Gerwing, Margot Robbie, Dua Lipa.

Oppenheimer i Christopher Nolan kryeson nominimet Oscars, me plot 13 nominime, vetëm pak nga rekordi prej 14 nominimesh. “Poor Things” vjen me 11, duke përfshirë një nominim të katërt për Emma Stone.

Më pas vjen “Killers of the Flower Moon” me 10 nominime dhe më pas “Barbie” me 8 nominime.

Surpriza e ishte regjisorja e filmit Barbie, Greta Gerwig, e cila nuk u nominua për regjisorin më të mirë. Në filmin Barbie nuk u nominua as Margot Robbie për aktoren më të mirë kryesore, ndërsa Ryan Gosling, i cili luajti Kenin, u nominua në kategorinë e aktorit më të mirë dytësor.

Dua Lipa gjithashtu nuk mundi të nominohej për kolonën më të mirë zanore, kjo për shkak se tri këngë të ndryshme nga filmi Barbie ishin në garë për çmimin muzikor këtë vit “What Was I Made For” e Billie Eilish, “Dance the Night” e Dua Lipa -s dhe “I’m Just Ken” interpretuar nga aktori Ryan Gosling. Megjithatë, sipas rregullave të Oscar, vetëm dy këngë nga i njëjti film mund të nominohen.

Artikulli i revistës Vogue theksonte mungesën e Lipës si një nga zhgënjimet më të mëdha të këtij viti, veçanërisht pasi kënga u konsiderua si një nga më të suksesshmet e filmit hit “Barbie”.

Të nominuarit për filmin më të mirë

American Fiction

Anatomy of a Fall

Barbie

The Holdovers

Killers of the Flower Moon

Maestro

Oppenheimer

Past Lives

Poor Things

The Zone of Interest

Nominimet për regjisorin më të mirë 

Justine Triet – Anatomy of a Fall

Martin Scorsese – Killers of the Flower Moon

Christopher Nolan – Oppenheimer

Yorgos Lanthimos – Poor Things

Jonathan Glazer – The Zone of Interest

Aktorja më e mirë në një rol kryesor

Annette Bening – Nyad

Lily Gladstone – Vrasësit e Hënës së Luleve

Sandra Hüller – Anatomia e një Rënie

Carey Mulligan – Maestro

Emma Stone – Gjërat e varfëra

Nominimet për aktorin më të mirë 

Bradley Cooper – Maestro

Colman Domingo – Rustin

Paul Giamatti – The Holdovers

Cillian Murphy – Oppenheimer

Jeffrey Wright – American Fiction

Nominimet për këngën më të mirë origjinale

The Fire Inside – Flamin’ Hot

I’m Just Ken – Barbie

It Never Went Away – “American Symphony”

Wahzhazhe (A Song For My People) – Killers of the Flower Moon

What Was I Made For? – Barbie

Skenari më i mirë origjinal

Anatomy of a Fall — Justin Triet, Arthur Harari

The Holdovers — David Hemingson

Maestro — Bradley Cooper, Josh Singer

May December — Samy Burch, Alex Mechanik

Past Lives — Celine Song

Aktori më i mirë në rol dytësor

Sterling K Brown – American Fiction

Robert De Niro – Killers of the Flower Moon

Robert Downey Jr. – Oppenheimer

Ryan Gosling – Barbie

Mark Ruffalo – Poor Things

Aktorja më e mirë në rol dytësor

Emily Blunt – Oppenheimer

Danielle Brooks – The Color Purple

America Ferrera – Barbie

Jodie Foster – Nyad

Da’Vine Joy Randolph – The Holdovers

You may also like ...