Vrasësi i motrës së Serena Williams është lënë i lirë

Williams is now sporting her own superhero outfit as she makes her return to Grand Slam tennis. "I call it like my Wakanda-inspired catsuit. It's really fun," the American laughed, referencing the fictional Sub-Saharan African nation which is home to superhero Black Panther in Marvel Comics. "I feel like a warrior in it, like a warrior princess kind of, queen from Wakanda maybe ... I'm always living in a fantasy world. I always wanted to be a superhero, and it's kind of my way of being a superhero. I feel like a superhero when I wear it." REUTERS/Christian Hartmann

Serena Williams është shpehur se zbuloi pak minuta përpara se ndeshja e saj kundër Johanna Konta muajin e kaluar, se njeriu i dënuar për vrasjen e motrës së saj ishte liruar me kusht.

Briton Konta shkaktoi humbjen më të madhe të karrierës së Williamsit duke fituar 6-1 6-0 në raundin e parë të Silicon Valley Classic në San Jose.

Gjysmë-motra e Williams, Price Yetunde u qëllua për vdekje në vitin 2003, në moshën 31 vjeçare.

“Unë nuk mund ta hiqja atë nga mendja,”-tha kampionja e Grand Slam.

Robert Maxfield u burgos për 15 vite në prill 2006 dhe ylli i tenisit mori pjesë në dënimin.

Ajo tha për revistën Time: “Pa marrë parasysh se çfarë, motra ime nuk do të kthehet për sjellje të mirë.”

Price u qëllua për vdekje në Compton, Los Anxhelos. Fëmijët e saj ishin 11, 9 dhe 5 vjeç në atë kohë.

“Është e padrejtë që ajo kurrë nuk do të ketë një mundësi për të më përqafuar”, tha Williams. “Ishte e vështirë, sepse gjithçka që unë mendoja ishin fëmijët e saj, çfarë kuptimi kanë ata për mua dhe se sa shumë i dua.