Header

U nda nga jeta në janar në moshën 54-vjeçare, zbulohet shkaku i vdekjes së Lisa Marie Presley

NASHVILLE, TN - JUNE 05: Musician Lisa Marie Presley poses at the Wonderwall portrait studio during the 2013 CMT Music Awards at Bridgestone Arena on June 5, 2013 in Nashville, Tennessee. (Photo by Christopher Polk/Getty Images for Wonderwall)

Lisa Marie Presley, fëmija i vetëm i legjendës së rock and roll-it, Elvis, vdiq nga një pengesë e zorrëve, njoftoi Zyra e Kërkimit të Qarkut të Los Anxhelosit. Bllokimi ishte rezultat i ngjitjeve të shkaktuara nga operacioni për humbje peshe që ajo iu nënshtrua disa vite më parë.

Presley, e cila ishte gjithashtu një këngëtare, vdiq pasi u dërgua me urgjencë në një spital në Kaliforni më 12 janar 2023, në moshën 54-vjeçare. Dalja e saj e fundit publike ishte dy ditë para vdekjes, në Golden Globes.

Në kohën e vdekjes së Presley-t, zyrtarët lokalë thanë se e gjetën në shtëpinë e saj në Calabasas, në arrest kardiak.

Të enjten, më 13 korrik, zyra e ekzaminimit mjekësor njoftoi se ajo vdiq për shkaqe natyrale dhe tha se arresti kardiak ishte shkaktuar nga një “obstruksion i zorrëve të vogla”.

Kjo ndodh kur zorra e hollë bllokohet, ndonjëherë si rezultat i kancerit të zorrës së trashë, medikamenteve ose ngjitjeve (indeve të mbresë) që formohen pas operacionit. Disa kushte që ndezin zorrën mund të çojnë gjithashtu në obstruksion të zorrëve të vogla.

You may also like ...