Header

Sot, Met Gala 2024/ ‘Bukuroshet e fjetura’, ç’nënkupton tema e veshjeve të këtij viti?

Nata më e madhe e modës, Met Gala, do të mbahet sot më 6 maj në Muzeun Metropolitan të Artit.

Tema e këtij viti është “Bukuroshet e Fjetura: Rizgjimi i modës”, por kodi i veshjes është “Kopshti i kësaj Kohe”. Kështu që është pak por e sigurt që do të shohim shumë lule.

Kritiku i modës dhe krijuesi i përmbajtjes Nicky Campbell thotë se tema dhe kodi i veshjes i këtij viti kanë potencialin të arrijnë kulmin në “një nga tapetet e kuq më të mirë të Met Gala që kemi parë ndonjëherë.”

Ngjarja vjetore e mbledhjes së fondeve është shndërruar në një lloj Olimpiade të modës, me një listë të ftuarish të kategorisë A.

Sipas Vogue, shfaqja “nuk ka të bëjë me përrallar e Vëllezërve Grimm apo Disney, por përkundrazi festimin e veshjeve dhe modës aq të brishtë sa nuk mund të vishet më kurrë – dhe kështu janë bukuroshet e fjetura në arkivat skrupuloze të Institutit të Kostumeve”.

Sipas opinionit të krijuesve të kësaj teme, s’do të ishte çudi që të shikojmë edhe veshje të frymëzuara si pizhame: këmisha nate, fustane slip dhe ndoshta edhe dantella.”

You may also like ...