Header

Snoop Dogg kritikon çmimet Grammy

Reperi i famshëm Snoop Dogg i ka bërë thirrje Grammy-ve që nuk kanë fituar kurrë një çmim.

Snoop është një nga katër reperët që janë nominuar për të paktën 10 Grammy, por nuk kanë fituar kurrë një çmim të tillë.

Së bashku me të, i cili ka 16 nominime, janë edhe Travis Scott (10), Busta Rhymes (12), Nicki Minaj (12) dhe The Doggfather (16). Por duke qenë se Grammy-t nuk e nderuan reperin 52-vjeçar për karrierën e tij legjendare, ai vendosi t’i thërriste në rrjetet sociale.

Të hënën, reperi postoi në Instagram një foto të një artikulli të “Business Insider” që e vendosi atë në mesin e artistëve më të mirë që nuk e kanë fituar kurrë çmimin e famshëm të muzikës dhe kështu praktikisht i kritikoi pa fjalë.

Njoftimi i Snoop Dogg erdhi vetëm disa orë pasi Jay-Z kritikoi Grammy pasi pranoi Dr. Dre Global Impact për kontributin e tij në industrinë e muzikës. Reperi kritikoi organizatorët e Grammy dhe jurinë, se gruaja e tij Beyonce nuk e fitoi kurrë çmimin për albumin e vitit.

Pak çaste më vonë, çmimi për albumin e vitit shkoi për Taylor Swift. Kjo u kujtoi shumë shikuesve fjalimin e Kanye West në MTV VMA të vitit 2009, kur reperi mori mikrofonin nga Swift, e cila fitoi videon më të mirë në atë kohë, dhe tha se “Beyonce e meritonte atë çmim”.

“Unë nuk dua ta turpëroj këtë vajzë të re, por ajo ka më shumë Grammy se kushdo dhe nuk e ka fituar kurrë albumin e vitit. Disa prej jush do të shkojnë në shtëpi sonte duke u ndjerë sikur ju kanë grabitur. Disa prej jush mund të grabiten. Disa prej jush nuk bëjnë pjesë në këtë kategori. Kur jam nervoz, them të vërtetën”, tha Jay-Z.

You may also like ...