Header

Shtyhet data e publikimit të Avatar 3

Të martën, media të shumta raportuan se Disney vonoi datat e publikimit për filmin e tretë të Avatarit dhe vazhdimin e ardhshëm Avengers: The Kang Dinasty me një vit.

Avatar 3 tani do të shfaqet në kinema më 19 dhjetor 2025; Avatari 4 më 21 dhjetor 2029; dhe Avatar 5 më 19 dhjetor 2031, sipas Variety dhe The Hollywood Reporter. Ndërkohë, nga ana e Marvel Studios, Avengers: The Kang Dinasty tani është planifikuar të dalë më 1 maj 2026 dhe Avengers: Secret Wars do të hapet më 7 maj 2027. Producenti Jon Landau shkroi në Twitter të martën, “Çdo film Avatar është një ndërmarrje emocionuese, por epike që kërkon kohë për ta sjellur në nivelin e cilësisë për të cilin ne si kineast përpiqemi dhe audienca ka pritur. Ekipi është duke punuar shumë dhe mezi pret për të rikthyer audiencën në Pandora në dhjetor 2025.”

Filmi i parë “Avatar” i regjisorit James Cameron doli në kinema në vitin 2009 dhe pjesa e dytë e shumëpritur, “Avatar: The Way of Water”, debutoi 13 vjet më vonë në dhjetor 2022. Tre shifrat më të mëdha në arkë të të gjitha kohërave përbëhen nga Avatari, Avengers dhe Avatari: The Way of Water.

Cameron, 68 vjeç, më parë u shpreh se është i përkushtuar të vazhdojë vetë ekskluzivitetin e Avatarit, megjithëse ai i tha Collider në dhjetor se do të ishte i hapur për t’ia kaluar postin një regjisori tjetër një ditë. “Unë mendoj se ka shumë kineast të mirë atje dhe shumë kineast të mirë që kuptojnë se si të bëjnë CG dhe animacion, të gjitha këto gjëra. Mendoj se ajo që unë do të kërkoja është dikush që është i gatshëm të jetë i përulur para zanatit specifik”, tha ai”.

You may also like ...