Header

Shakira u dedikon këngën e ndjerë djemve të saj, trajton edhe ndarjen nga Pique

Shakira publikoi këngën e saj më të re të titulluar, ACRÓSTICO, dedikuar dy fëmijëve të saj, Milan dhe Sasha, përpara Ditës së Nënës më 14 maj. Megjithatë, kënga duket se targeton edhe ish-bashkëshortin e saj Gerard Pique ndërsa ajo përmend ‘thyerjen e zemrës’ dhe sesi fëmijët e saj e mësuan atë se ‘dashuria nuk është një mashtrim’.

46 vjeçarja, e cila kohët e fundit ndezi thashethemet për romancë me Tom Cruise dhe Lewis Hamilton, e ka ndërtuar klipin përmes një animacioni të lezetshëm të një zogu nënë dhe dy foshnjave të saj.

ACRÓSTICO prek disa tema gjatë gjithë këngës, si thyerja e zemrës dhe dashuria që ka për dy djemtë e saj. Titulli i këngës, ACRÓSTICO, do të thotë se shkronja e parë e çdo rreshti në një kompozim shpreh një fjalë.

Gjatë këngës, shkronja e parë e tekstit shkruante emrat e Milanit dhe Sashës, duke iu referuar dy djemve të saj. Ajo gjithashtu shpreh mirënjohje për fëmijët e saj që ‘e mësuan’ se dashuria e saj ishte ‘reale’ pas thyerjes së zemrës. Ajo këndon: ‘Ti më mësove se dashuria nuk është një mashtrim/Dhe se kur është e vërtetë nuk mbaron/U përpoqa të mos të lë të më shohësh të qaj, të mos të lë të shohësh brishtësinë time/Por gjërat nuk janë gjithmonë siç ëndërrojmë.’

Shakira më pas u thotë fëmijëve të saj në këngë se dashuria e saj do të jetë gjithmonë aty për ta, pavarësisht se ndihet e humbur për shkak të thyerjes së zemrës. “Kurrë mos dysho se do të jem këtu/Fol me mua dhe unë do të të dëgjoj/Dhe edhe nëse jeta më trajtoi kështu/Unë do të jem e fortë vetëm për ty.”

Duke iu referuar ndarjes së saj me Gerardin, ylli latin këndon në këngë rreth ecjes përpara dhe rëndësisë së faljes në këtë jetë.

‘Dhe ndonëse nuk di si ta kthej faqen tjetër/Të mësosh të falësh është mençuri/Vetëm dashuria del nga ato buzë/Nëse gjërat dëmtohen, ato nuk hidhen/Riparohen/Problemet përballen dhe rregullohen/ Duhet të qeshësh me jetën/Edhe pse plagët të dhembin.’

Fillimi i videos së animuar lirike tregoi zogun nënë duke u përballur me dhimbje zemre dhe ndjenjën e humbur, por ende shikon anën pozitive për të ndërtuar një fole. Nëna bën gjithçka që mundet për të mbrojtur vezët e saj, edhe gjatë një stuhie të keqe shiu. Vezët çelin dhe foshnjat e saj lindën, me videon që tregon zogun nënë duke u kujdesur për zogjtë e vegjël dhe më vonë u mësoi atyre se si të fluturonin.

You may also like ...