Header

Rezultatet e zgjedhjeve në Turqi, deri më tani Erdogani duket se po triumfon pas një nate tensionuese

Beteja e Turqisë për presidencën duket se do të shkojë në balotazh, me të dy pretendentët të bindur se kanë fituar në dorë.

Pas 20 vjetësh në pushtet, Rexhep Tajip Erdogan qëndroi në ballkonin e selisë së partisë së tij duke thënë se ishte i bindur se do të fitonte edhe pesë të tjera.

Gjithçka dukej se kishte rënë në vend që kundërshtari i tij Kemal Kilicdaroglu të fitonte.Por rezultatet jo të plota e lanë atë pas presidentit në raundin e parë.

Dhe aleanca e zotit Erdogan mund të jetë gjithashtu duke shkuar për një shumicë në parlament.

Për muaj të tërë, partitë e ndryshme opozitare të Turqisë kishin bashkuar burimet e tyre në një përpjekje për t’i dhënë fund një presidenti që e ka zgjeruar pushtetin e tij në mënyrë dramatike që nga një grusht shteti i dështuar kundër tij në 2016.

Zgjedhjet po ndiqen nga afër në Perëndim, sepse Kilicdaroglu ka premtuar të ringjallë demokracinë turke si dhe marrëdhëniet me aleatët e saj në NATO. Nga ana tjetër, qeveria e Presidentit Erdogan me rrënjë islamike ka akuzuar Perëndimin se po komploton për ta rrëzuar atë.

Në orët e para të mëngjesit sot, Kilicdaroglu qëndroi në një skenë në selinë e partisë së tij në Ankara, i rrethuar nga aleatët e tij, por dukej më pak i sigurt se më parë.E megjithatë, pavarësisht disa muajsh shumë të vështirë, presidenti dominues i Turqisë duket se ka avantazhin.

Duke iu drejtuar mbështetësve nga ballkoni që kishte përdorur për fitoret e mëparshme, ai deklaroi se edhe pse nuk janë rezultatet përfundimtare, ai është shumë përpara.

Pavarësisht nëse ai kryeson apo jo në një balotazh të pritshëm dy javë përpara, presidenti duket se ka sfiduar shumë anketues të cilët thanë se rivali i tij kishte avantazhin dhe madje mund të fitonte plotësisht pa balotazh.

You may also like ...