Header

Rekord bore në Moskë, temperaturat shkojnë deri në -50 gradë celsius

Reshjet e borës po shkaktojnë probleme për fluturimet pasi dimri po përfshin Rusinë. Temperaturat në pjesë të Siberisë ranë në minus 50 gradë Celsius ndërsa stuhitë mbuluan Moskën me sasi rekord bore dhe shkaktuan probleme fluturimi ndërsa dimri përfshiu Rusinë.

Në Republikën e Sakhasë, e vendosur në pjesën verilindore të Siberisë dhe duke përfshirë Yakutsk , një nga qytetet më të ftohtë në botë, temperaturat ranë nën minus 50 gradë Celsius , sipas stacioneve të motit në rajon.

Një valë e hershme e ftohtë e papërshtatshme uli temperaturat edhe nën minus 50 gradë Celsius në disa pjesë të Sahas, një rajon i përhapur pak më i vogël në zonë se India.

Pothuajse e gjithë Sakha është në zonën e permafrostit. Në kryeqytetin rajonal, Yakutsk, i cili është rreth 5000 kilometra në lindje të Moskës, temperatura ishte rreth minus 44 deri në minus 48 gradë Celsius.

Temperaturat prej minus 50 gradë janë bërë më pak të zakonshme vitet e fundit për shkak të ndryshimeve klimatike, ku ngricat e përhershme tregojnë gjithnjë e më shumë shenja shkrirjeje.

Në kryeqytetin rus, një nga stuhitë më të këqija të regjistruara po shkakton vonesa në aeroporte sot, me pistat e mbuluara nga bora e madhe.

Të paktën 54 fluturime u vonuan dhe pesë të tjerë u anuluan në tre aeroportet më të mëdha të kryeqytetit, njoftoi agjencia e lajmeve RIA.

Temperaturat në Moskë parashikohet të bien deri në minus 18 gradë Celsius në fund të kësaj jave.

You may also like ...